Vedeli by ste prežiť v extrémnych podmienkach? Pripravte posádku astronautov na simulovanú marťanskú misiu. Navrhnite projekt a možno práve ten váš zrealizujú pod vedením svetoznámej astrobiologičky Dr. Michaely Musilovej na výskumnej stanici LunAres, jedinej v Európe.
Budete mať jedinečnú možnosť spolupracovať s uznávanými mladými vedcami, odovzdať im svoj projekt osobne a zadať im inštrukcie priamo pred začiatkom marťanskej misie na výskumnej stanici LunAres v Poľsku.
Zapojte sa v termíne 15. marec – 15. máj 2022 do súťaže Misia Mars 4 ako jednotlivec alebo tím maximálne štyroch študentov pod vedením odborného garanta a vyhrajte hodnotné ceny pre vás aj vašu školu. Zaregistrujte sa elektronicky na stránke www.misiamars.sk, kde nájdete podrobné informácie k celej súťaži. Každý súťažiaci získa po registrácii štartovací balíček s darčekovými predmetmi.
Vytvorte za asistencie svojho učiteľa vedecko-technický projekt, ktorý budú môcť využiť astronauti na simulovaných marťanských misiách. Projekt je potrebné predstaviť v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu jeho realizácie a video nahrať do online formulára na www.misiamars.sk.
Inšpiráciou môžu byť dva víťazné projekty minulého ročníka, študentov z Gymnázia Jána Hollého v Trnave a Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach. V prvom projekte sa zamerali na podporu fyzického a psychického stavu posádky prostredníctvom cvičenia na trampolíne počas simulovaných misií. Druhý projekt sa týka obohatenia jedálnička astronautov vďaka pestovaniu riasy spirulina v špeciálnych plastových bioreaktoroch.
Päť najlepších projektov, ktoré vyberie odborná porota, predstavia ich autori v zábavno-vzdelávacom centre Energoland v Mochovciach 8. júna 2022. Na základe prezentácií jednotlivých tímov rozhodne porota o konečnom umiestnení, všetkých päť tímov vyhrá atraktívne ceny.
Víťazný projekt zrealizuje na júlovej simulovanej misii posádka LunAres, v spolupráci s Michaelou Musilovou pod vedením riaditeľa výskumnej stanice Leszka Orzechowskeho. Pre víťazov je pripravený špeciálny výlet do LunAresu v Poľsku. K programu patrí aj návšteva jedného z najväčších a najlepšie vybavených vedeckých múzeí v Európe, Kopernikovho vedeckého centra, s takmer 450 interaktívnymi exponátmi.
Slovenské elektrárne