Zatmenie Slnka na Marse

Mars si na poriadne zatmenie Slnka musí počkať. Jeho mesiac sa volá Phobos a je taký malý, že by ste ho prešli na bicykli za deň – má priemer len 22 kilometrov.

Mesiac Phobos pred Slnkom, ktoré zatiaľ nedokáže zakryť celé

Na oblohe sa javí pomerne veľký, lebo je vo výške 6 000 kilometrov. Na porovnanie, náš Mesiac má priemer 3 478 kilometrov a je vzdialený 384 400 kilometrov. Malosť Phobosu zdôrazňuje jeho tvar – nie je dosť veľký na to, aby ho gravitácia vymodelovala na tvar gule.
Medzi Phobosom a Mesiacom je jeden zaujímavý rozdiel. Oba mesiace majú so svojou planétou silnú interakciu. Náš Mesiac obieha Zem pomalšie, než tá rotuje, a teda Zem interakciou Mesiac urýchľuje a ten sa tak od nás vzďaľuje. Mars sa točí okolo svojej osi podobne rýchlo ako Zem, no Phobos ho obkrúži za menej ako osem hodín. Znamená to, že Mars svoj mesiac spomaľuje. Ten každý rok klesne o pár centimetrov, pričom rýchlosť klesania sa každým takýmto pozorovaním spresňuje.
Takže kým teraz Phobos nedokáže dokonale zakryť Slnko a namiesto zatmenia sa z Marsu dá pozorovať len tranzit, postupom času sa bude jeho veľkosť na marťanskej oblohe zväčšovať a Mars bude mať úplné zatmenie. Phobos sa však bude javiť čoraz väčší, až raz do Marsu narazí, podľa odhadov tak o 50 miliónov rokov.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space. Vedátora môžete sledovať aj prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.