Zážitky blízke smrti

Správy o zážitkoch blízkych smrti – s príbehmi o bielom svetle, návštevách blízkych, počúvaní hlasov a inými príznakmi – sú hlboko zakorenené v našom kultúrnom prostredí. Neurologička Jimo Borjiginová a jej kolegovia z Michiganskej univerzity skúmali aktivity súvisiace s vedomím v umierajúcom mozgu.

Ilustračné foto Unsplash/Alina Grubnyak

Tím identifikoval štyroch pacientov, ktorí zomreli v dôsledku zástavy srdca v nemocnici. Všetci boli v kóme a nereagovali. Nakoniec sa zistilo, že im už nie je možné pomôcť a so súhlasom ich rodín boli odpojení od prístrojov na podporu života. Po odpojení od ventilátora sa u dvoch pacientov zvýšila srdcová frekvencia spolu s nárastom aktivity gama vĺn, ktoré sa považujú za najrýchlejšiu mozgovú aktivitu a spájajú sa s vedomím. Aktivita sa zistila aj v tzv. horúcej zóne nervových korelátov vedomia v mozgu, na spojnici medzi spánkovým, temenným a zátylkovým lalokom v zadnej časti mozgu. Táto oblasť súvisí so snívaním, vizuálnymi halucináciami a zmenenými stavmi vedomia. U ďalších dvoch pacientov sa však podobné príznaky po odpojení od prístrojov neprejavili.
Vzhľadom na malú veľkosť vzorky vedci varujú pred globálnymi vyhláseniami o dôsledkoch zistení. Upozorňujú tiež, že nebolo možné zistiť, čo pacienti prežívali, pretože neprežili. Pozorované zistenia však poskytujú nový rámec pre naše chápanie skrytého vedomia u umierajúcich ľudí, objasňuje J. Borjiginová.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.