Zdravý život izolovanej populácie

Pre morské pobrežie v regióne Mylopotamos na severe Kréty sú typické izolované pláže. Od vnútrozemia ich oddeľujú strmé horské útesy. Takáto geomorfológia pobrežia zrejme dopomohla k izolácii tamojšej gréckej menšiny od ostatného sveta. Foto wikipédia

V izolovanej gréckej menšine vedci nedávno objavili genetický variant chrániaci pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Táto menšina zo severokrétskeho regiónu Mylopotamos je známa dlhým a zdravým životom napriek tomu, že ich strava je bohatá na živočíšne tuky. Genetický variant rs145556679 je zodpovedný za znižovanie hladín škodlivých tukov (triglyceridov) aj škodlivého cholesterolu (VLDL – lipoproteínu s veľmi nízkou hustotou) v krvi. Oba tieto účinky sú efektívnou ochranou pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Tunajší obyvatelia sa teda nemusia báť konzumácie jedál s vysokým obsahom živočíšnych tukov, napríklad slaniny. Spomínaný genetický variant je zrejme unikátom obyvateľov v regióne Mylopotamos, keďže genetický výskum tisícov ďalších Európanov ho našiel len v jedinom človeku z talianskeho Toskánska. Lorraine Southamová z britského Wellcome Trust Sanger Institute povedala, že výskum izolovaných populácií umožňuje vedcom lepšie priradiť účinky a zároveň aj možné spúšťače ochorení ku konkrétnym genetickým variantom.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.