Zemiaky z banánového vrecka

Cysty háďatka zemiakového na koreni zemiaku, foto wikipédia/USDA ARS Image Gallery/Xiaohong Wang, public domain

Háďatko zemiakové (Globodera rostochiensis) je šikovný škodca. Tieto mikroskopické červíky sa vŕtajú v pôde, vnikajú do koreňov mladých zemiakov a znižujú úrodu až o 70 %. Je náročné zbaviť sa ich: vajíčka sú chránené v tele matky, ktoré po smrti stvrdne do cysty. Tá môže v pôde prežiť celé roky. Ukázalo sa, že jednoduché vrecko z papiera z vláken banánovníka narúša liahnutie háďatiek a zabraňuje im nájsť korene zemiakov. Nová technika by mohla byť prospešná aj pre iné plodiny.
Výskumníci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne experimentovali s rôznymi materiálmi. Zistili, že najlepšie funguje papier vyrobený z banánovníkov, do ktorého pridali abamektín, pesticíd ničiaci háďatká. Rúrkovité, porézne vlákna papiera pomaly uvoľňujú pesticídy v pôde niekoľko týždňov, kým sa rozložia. Prekvapením však bolo, že kontrolné zemiaky zabalené v banánovom papieri bez abamektínu rástli takmer rovnako dobre ako tie s pesticídmi. Banánový papier zadržiava zlúčeniny uvoľňované z koreňov mladých zemiakov: tie priťahujú pre rastlinu prospešné pôdne mikróby. Sú však aj signálom pre vyliahnutie háďatiek, ktoré ich vycítia a vyhľadajú jemné korene zemiakov. Banánové vlákna absorbovali až 94 % týchto zlúčenín.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.