Živý vesmír

Vedci odhalili, ako môže vo vesmíre vznikať kyselina glycerová. Táto zložitá organická látka hrá dôležitú úlohu v metabolizme, energetickej rovnováhe a fotosyntéze buniek a pomáha aj pri tvorbe iných molekúl dôležitých pre život.

Hmlovina Orión, foto NASA, ESA, M. Robberto (Space Telescope Science Institute/ESA), Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team

Kyselinu glycerovú sa už podarilo nájsť v meteoritoch a astronómovia sa domnievajú, že sa tvorí v medzihviezdnych oblakoch, ako je napríklad hmlovina Orión. Priame pozorovania nepomôžu, astronómovia však môžu identifikovať, aké plyny sú prítomné v medzihviezdnych oblakoch, a chemici môžu predpovedať, čo sa s nimi deje pri žiarení. Výskum sa začal základnou otázkou: možno syntetizovať kyselinu glycerovú pri nízkej teplote a tlaku, teda v podmienkach, aké panujú vo vesmíre? uviedol astrochemik Ryan Fortenberry z Univerzity v Mississippi.
R. Fortenberry a jeho kolegovia skúmali vlastnosti zlúčenín, ktoré sú v medzihviezdnych oblakoch hojné – oxidu uhličitého a etylénglykolu. Výpočty ukázali, že vplyvom žiarenia by sa mohli spájať a tvoriť kyselinu glycerovú. Fyzikálny chemik Ralf Ingo Kaiser z Havajskej univerzity v Manoe a jeho tím toto zistenie overovali experimentom: uložili ľady z CO2 a etylénglykolu do vákuovej komory pri extrémne nízkom tlaku a teplote a ožarovali ich. Napokon získali molekuly kyseliny glycerovej. Nie je to mágia, hoci to tak vyzerá, pretože tieto biologicky významné látky získavame z naozaj neuveriteľne jednoduchých molekúl, uviedol R. Fortenberry.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.