Zlatý príbuzný grafénu

Grafén dostal nového bratranca – goldén. Vedcom sa podarilo vytvoriť plát zlata s hrúbkou len jedného atómu. Goldén umožní používať menej zlata v elektronike a chemických reakciách. Môže sa ukázať ako skvelý katalyzátor, pretože je oveľa úspornejší ako hrubšie trojrozmerné zlato, uviedol materiálový fyzik Lars Hultman z Univerzity v Linköpingu vo Švédsku.

Ilustrácia S. Kashiwaya et al./Nature Synthesis, 2024, DOI: 10.1038/s44160-024-00518-4

Zlato sa tak pripojilo k vzácnej skupine niekoľkých prvkov vrátane uhlíka a fosforu, ktoré boli sformované do 2D plátov. Zatiaľ čo pláty nekovových prvkov – ako je napríklad grafén na báze uhlíka – sa dajú pripraviť relatívne ľahko, vytváranie 2D plátov kovov ako železo a zlato je ťažšie. V prípade zlata majú atómy tendenciu vytvárať zhluky. L. Hultman a jeho kolegovia najskôr vyrobili trojrozmerný materiál nazývaný karbid titánového zlata, ktorého štruktúra obsahuje dvojrozmerné pláty zlata. Potom odleptali okolitý materiál roztokom na báze draslíka.
Dobrou správou je, že sme oslobodili goldén. Zlá správa spočíva v tom, že uvoľnený goldén sa začal stáčať ako zvitok, uvádza L. Hultman. Na udržanie zlatých plátov plochými museli pridať do leptacieho roztoku, v ktorom pláty plávali, povrchovo aktívnu látku. Vedci teraz dúfajú, že podobnú stratégiu leptania bude možné použiť na výrobu 2D listov iných kovov, ako sú irídium a platina.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.