Zmodernizovaný bojový tank

Britské ozbrojené sily sa rozhodli zmodernizovať do roku 2027 staršiu verziu bojového tanku Challenger.

Medzi hlavné bojové prostriedky pozemných ozbrojených síl patria tanky rôznych kategórií. V súčasnosti tvoria základ tankových vojsk armád sveta tanky patriace do kategórie main battle tank (MBT; hlavný bojový tank). Do kategórie MBT patria pásové bojové vozidlá s vysokým stupňom pancierovej ochrany, ktorých účelom je manévrovanie na bojisku a vedenie účinnej paľby z výkonného kanóna s cieľom likvidovať nepriateľské pozemné sily. V súčasnosti sú typickými predstaviteľmi kategórie MBT nemecké tanky Leopard 2, americký Abrams M1, iránsky Zulfigar, britský Challenger 2, francúzsky Leclerc, taliansky Ariete, izraelská Merkava Mk4 či pakistanský Al-Khalid. Bohatou flotilou hlavných bojových tankov disponuje aj ruská armáda – ide o typy T-90, T-14 a vylepšené verzie starších modelov T-72 a T-80.
Britský tank Challenger 2 bol náhradou za typ Challenger 1 a do služby v britských ozbrojených silách ho zaradili v roku 1998. Svoj bojový krst absolvoval v rámci koaličnej invázie do Iraku v roku 2003. Challenger 2 má už svoje najlepšie roky za sebou, a preto britská vláda stála pre ťažkým rozhodnutím, ako zmodernizovať svoje tankové vojsko. Pretože vývoj úplne nového tanku by pohltil veľa financií, padlo rozhodnutie zmodernizovať Challenger 2 na verziu Challenger 3.
Kontrakt na modernizáciu tankov v hodnote 1,1 miliardy dolárov získala nedávno spoločnosť Rheinmetall BAE Systems (RBSL). Tá začne s prácami na modernizácii 148 tankov už tento rok a prvé modernizované tanky sa do služby majú dostať v roku 2027. Modernizovaný tank bude mať digitálne riadenú vežu, nový modulárny pancier Cobham a integráciu do vojenskej siete. Hlavnou novinkou však bude 120 mm kanón Rheinmetall, ktorý má hladkú (nedrážkovanú) hlaveň. Na pohon tanku Challenger bude slúžiť 26,1-litrový vznetový dvanásťvalec s výkonom 890 kW.

RM, foto RBSL

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.