Zmŕtvychvstanie baktérií

Farebne rozlíšené elektrické náboje spór Bacillus subtilis, foto Süel Lab/Kaito Kikuchi a Leticia Galera

Baktérie idú pri zvládaní ťažkých čias do extrémov: zoskupia sa, vybudujú okolo svojej DNA obal podobný pevnosti a vypnú všetky známky života. Keď sa situácia zlepší, ich spiace spóry môžu povstať zo zdanlivej smrti. Ako však rozoznajú, kedy nastal ten vhodný čas? V prípade spór baktérie Bacillus subtilis je riešením počítanie. Podľa vedcov vycítia, že je čas na oživenie alebo klíčenie tak, že počítajú, ako často sa stretávajú so živinami.
Jadrá spór obsahujú kladne nabité atómy draslíka, a keďže tie sa môžu pohybovať bez toho, aby bunka spotrebovala energiu, práve draslík by sa mohol podieľať na prebudení buniek. Mikrobiológ Gürol Süel z Kalifornskej univerzity v San Diegu a jeho kolegovia vystavili spóry B. subtilis živinám a sledovali pohyb draslíka z jadra. Pri každej expozícii opúšťalo jadro viac draslíka, čím sa jeho elektrický náboj menil na zápornejší. Keď boli jadrá spór dostatočne záporne nabité, odštartovala sa klíčivosť, ako keď konečne vyletí zátka z fľaše šampanského. Presný počet expozícií potrebných na aktivovanie klíčenia sa líšil podobne, ako niektoré zátky vyžadujú viac alebo menej krútenia, aby vyleteli. Spóry, ktorých pohyb draslíka bol obmedzený, mali však menšiu pravdepodobnosť, že vyskočia späť k životu bez ohľadu na to, koľkým živinám boli vystavené.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

 

Komentáre