AI citlivejšia ako človek

Výskum umelej inteligencie potvrdzuje, že bude môcť nahradiť človeka aj pri vývoji takých prostriedkov, pri ktorých zohráva úlohu čuch.

Foto Pexels/Yan Krukau

Skratka AI (artificial intelligence) sa čoraz častejšie objavuje vo vedeckých aj populárno-vedeckých článkoch. Ide o extrémne dynamicky sa rozvíjajúcu vedecko-technickú disciplínu, pričom v pojme umelá inteligencia sa ukrývajú možnosti umelo vytvoreného zariadenia prejaviť schopnosti podobné človeku, ako sú napríklad uvažovanie, učenie sa, plánovanie a tvorivosť. To odlišuje zariadenia využívajúce AI od robotov, ktoré vykonávajú bez odchýlok iba to, čo majú naprogramované.
Systémy na báze AI už boli vyvinuté do takej dokonalosti, že sa vyznačujú niektorými lepšími zmyslovými schopnosťami, než má človek – ide napríklad o zrak a chuť. To sa pokúsili vyvrátiť vedci Monell Chemical Senses Center, ktoré je súčasťou americkej Pensylvánskej univerzity. Tamojší vedecký tím publikoval nedávno štúdiu týkajúcu sa vývoja systému na báze neurálnej siete, ktorý môže analyzovať molekulu pachu a opísať ľudskou rečou, akú by táto molekula mala mať vôňu či zápach. Systém AI viedol k vývoju tzv. základnej mapy pachov (principal odor map). Výskum čuchu, najmä otázka, ktoré fyzikálne vlastnosti spôsobujú, že molekuly vo vzduchu majú taký pach, ako majú, však nepriniesol vysvetlenia a ostáva záhadou. Keby však počítač dokázal rozpoznať súvislosť medzi tvarom molekúl a tým, ako vnímame ich pach (vôňu či zápach), mohol by sa tento poznatok využiť na lepšie porozumenie spolupráce medzi naším mozgom a nosom.
Na natrénovanie systému použili vedci molekulárnu štruktúru 5 000 odorantov a pripravili zoznam prívlastkov (napríklad mätový či zatuchnutý) na opis pachových vzoriek. Skupina dobrovoľníkov potom dostala za úlohu opísať najviac 55 slovami pach každej zo 400 vzoriek. Výsledky boli prekvapujúce, pretože výsledky systému AI boli mierne lepšie ako kontrolnej skupiny.
Závery práce amerického tímu môžu prispieť k vývoju účinnejších repelentov proti komárom alebo dezodoračných prostriedkov či iných produktov, v ktorých majú zápach či vôňa významnú úlohu.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.