Ako prežiť na Marse

Šesť finalistov, šesť rôznorodých tímov zo stredných škôl z celého Slovenska a kopec nadšencov a odborníkov na vesmírne aktivity a astronómiu – takto v skratke vyzeralo finále tretieho ročníka súťaže Misia Mars v Energolande.

Foto L. Kralovičová

Niekoľko mesiacov mohli študenti stredných škôl prihlasovať svoje projekty do súťaže Misia Mars, v ktorej hlavnou výhrou nebola len parádna exkurzia s vesmírnou tematikou, ale najmä zrealizovanie víťazného experimentu na výskumnej stanici HI-SEAS na Havaji astrobiologičkou Michaelou Musilovou.

Veľké finále

Do tretieho ročníka náučnej súťaže Misia Mars sa zapojilo rekordných 26 rôznych škôl z celého Slovenska, 120 študentov a 30 učiteľov. Porotcovia to nemali ľahké, konkurencia bola veľká – prihlásených bolo viac ako 40 projektov. Hodnotilo sa niekoľko dní a nakoniec vybrali šesť prác, ktoré postúpili do finále. Dva tímy na piatom mieste mali totiž rovnaký počet bodov.
Súťažiaci sa zišli vo štvrtok 27. mája v zábavno-vzdelávacom centre Energoland pri jadrovej elektrárni Mochovce, kde za prítomnosti odbornej poroty v zložení Michaela Musilová, Ivan Bella, Michaela Brchnelová, Gabriela Kukolová, Patrícia Stanová, Oľga Baková a Miroslav Šarišský predstavili svoje projekty a museli odpovedať na zvedavé otázky. Všetci študenti sa svojej úlohy zhostili s veľkým odhodlaním a ukázali, že možno aj medzi nimi sa nachádzajú šikovní budúci vedci.
Chcela by som sa poďakovať všetkým tímom, ktoré sa prihlásili do súťaže. Projekty boli skvelé, najradšej by som ich zrealizovala postupne všetky. Rozhodovanie nebolo vôbec jednoduché, preto by som chcela naozaj zablahoželať tímom, ktoré sa dostali do finále, máte byť na čo pyšní. Prajem vám, aby ste si šli za svojimi snami tak, ako som si išla aj ja, a dúfam, že sa zapojíte aj do ďalších súťaží a výskumov, budem vám veľmi držať palce, povedala predsedníčka poroty M. Musilová.

Dvaja víťazi

Porota to opäť raz nemala jednoduché a napokon sa rozhodla pre netradičný krok – vyhlásila až dve prvé miesta. Prvými víťazmi sa stali štvrtáci Viliam Krištof, Matej Krajčovič a Christian Izakovič z trnavského Gymnázia J. Hollého. Ich projekt sa volal Podpora psychického a fyzického stavu posádky, jeho garantom bola pani učiteľka Jana Martinkovičová. Porote a všetkým prítomným predviedli prínosy cvičenia na trampolíne pre kozmonautov.
Jedinečná exkurzia do Európskeho centra vesmírneho výskumu a technológií v Holandsku čaká aj sestry Simonu a Vanessu Murajdové z levického Gymnázia Andreja Vrábla, ktoré priniesli prepracovaný projekt Mars Fast Food and O2. Garantom projektu bola pani učiteľka Zuzana Čechová.
Na treťom mieste sa umiestnil projekt študentov detvianskeho gymnázia s názvom Laserový detektor na monitorovanie prašnosti marťanského povrchu na včasné detegovanie možného príchodu potenciálne nebezpečných prašných búrok.
Udeľovala sa aj cena verejnosti, do ktorej prišlo neuveriteľných 1 925 hlasov. S počtom 689 túto kategóriu vyhralo Gymnázium Šurany s projektom Výroba elektriny.

Text a foto Slovenské elektrárne, a. s.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.