Astronomické kalendárium október

Plejády v malom ďalekohľade.

Októbrovú nočnú oblohu zdobí Mliečna cesta tiahnuca sa od jedného obzoru k druhému. Na severovýchode vyjde súhvezdie Býk ako jasný náznak blížiacej sa zimy. Tú predznamenáva aj letný trojuholník (Vega, Deneb, Altair) sklonený k západnému obzoru.

V súhvezdí Býka nájdeme Plejády (M45), ktoré krásne vyniknú aj v triédri. V Andromede, pri súhvezdí Pegasa, môžeme pozorovať špirálovú galaxiu M31, ktorú za jasnej a tmavej noci vidíme aj voľným okom.

Drakonoidy

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je tento mesiac najlepšie pozorovateľný po západe Slnka nízko nad západným obzorom, a to počas druhej polovice mesiaca. Zo súhvezdia Panny sa 15. októbra presunie do súhvezdia Váh.
Na konci mesiaca, 29. októbra, nájdeme severne nad Merkúrom zapadajúcu planétu Jupiter.

Venušu môžeme počas októbra vidieť na večernej oblohe po západe Slnka v súhvezdí Panny. Posledné októbrové večery bude však tak blízko pri Slnku, že sa na istý čas stane pre nás nepozorovateľná.
Mars vychádza počas skorých večerných, resp. popoludňajších hodín, takže je možné pozorovať ho až do druhej hodiny v noci. Nájdeme ho v súhvezdí Kozorožca a 18. októbra bude v jeho blízkosti Mesiac. Jupiter sa dá naďalej pozorovať po západe Slnka v súhvezdí Váhy. Prvé októbrové noci zapadne za obzor o ôsmej hodine večer, posledné noci už o piatej hodine popoludní. Čas na jeho pozorovanie sa nám teda každým dňom kráti.
Saturn môžeme vidieť počas celého októbra v prvej polovici noci. Vychádza už v popoludňajších hodinách a zapadá o pol jedenástej večer, na konci mesiaca o dve hodiny skôr. Jeho sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca.
Urán môžeme pozorovať počas celej noci, a to v súhvezdí Barana.
Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť počas celej noci v súhvezdí Vodnára až do skorých ranných hodín. Neptún zapadá o čosi skôr ako Urán. Počas prvých októbrových nocí o pol piatej ráno, na konci mesiaca o pol druhej v noci.

Októbrové roje meteorov

K októbrovým udalostiam na oblohe patria aj dva meteorické roje. Ide o Drakonidy a Orionidy. Drakonidy, niekedy nazývané aj Giacobinidy, sú aktívne od 6. do 10. októbra. Maximum tohto roja pripadá na noc z 8. na 9. októbra. Predpovedaná produkcia roja sa tento rok odhaduje na 10 meteorov za hodinu. Je to roj s variabilnou frekvenciou. Zaujímavosťou je, že v rokoch 2011 a 2012 sa toto číslo vyšplhalo na 300 meteorov za hodinu.

Prachové častice roja sú pozostatkom kométy 21P/Giacobini-Zinner, ktorú objavili v roku 1900. Jeden obeh okolo Slnka trvá tejto kométe 6,6 roka. Malé prachové čiastočky sa stretávajú so zemskou atmosférou pri rýchlosti 21 kilometrov za sekundu. Radiant roja nájdeme v súhvezdí Draka. Orionidy sú aktívne o čosi dlhšie ako Drakonidy. V októbri majú dve maximá, prvé v noci zo 7. na 8. októbra, no pozorovať sa dajú už od 2. októbra. Druhé maximum svojej aktivity dosiahne tento roj v noci z 21. na 22. októbra, jeho aktivita dosiahne 20 meteorov za hodinu. Častice roja majú stretávaciu rýchlosť s atmosférou Zeme 66 kilometrov za sekundu. Ich materským telesom je kométa 1P/ Halley, rovnako ako v prípade májového roja Eta Akvaríd. Halleyho kométe trvá jeden obeh okolo Slnka 76 rokov. Najbližšie sa k Zemi vráti v roku 2061. Názov roja naznačuje, že jeho radiant nájdeme v blízkosti súhvezdia Orión, ktoré vychádza na oblohu v druhej polovici októbra už pred polnocou.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.