Astronomické kalendárium (september)

V septembri je z hľadiska nočnej oblohy väčšinou vyhovujúce a stabilnejšie počasie než v lete. Zo začiatku noci pozorujeme krásnu Mliečnu cestu, ktorej jadro zapadá veľmi skoro nad obzor. Naopak, nadránom – pozorujeme vychádzajúce zimné súhvezdia, ktoré nás nočnou oblohou budú sprevádzať až do apríla nasledujúceho roka, foto Tomáš Slovinský.

September ohlasuje koniec leta a začiatok jesene – 22. septembra o 21:21 h totiž nastane jesenná rovnodennosť. Rovnodennosť alebo ekvinokcium je okamih, kedy slnečné lúče dopadajú na mieste rovníka kolmo na zemský povrch.

Ako napovedá už názov, deň aj noc sú počas rovnodennosti rovnako dlhé. Na severnej pologuli sa vtedy začína jeseň, na južnej pologuli zasa jar. Pri jesennej rovnodennosti sa začína na severnom póle polárna noc a na južnom póle polárny deň. Rovnodennosť však nenastáva každý rok v rovnaký deň. Začiatok astronomickej jesene nastáva v rozmedzí od 21. do 24. septembra. Tento úkaz na svedomí sklon zemskej osi a pohyb Zeme okolo Slnka.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je počas celého tohto mesiaca pozorovateľný po západe Slnka. Podmienky na jeho pozorovanie sa zhoršia až koncom septembra, keď bude zapadať takmer spoločne so Slnkom. Venuša zapadá o čosi neskôr ako Merkúr, preto si ju môžeme na oblohe vychutnať o trochu dlhšie. Uvidíme ju vynímať sa nad juhozápadným obzorom.
Mars zapadá podobne ako Merkúr, takže veľa času na jeho večerné pozorovanie nemáme. V polovici septembra nám jeho pozorovanie úplne znemožní jeho blízkosť pri zapadajúcom Slnku. Jupiter nájdeme počas celého septembra v súhvezdí Kozorožec. Svojou krásou a jasom nás akiste upúta a hravo ho na oblohe nájdeme. Viditeľný je ihneď po západe Slnka. Nad obzorom bude zotrvávať spočiatku takmer celú noc, na konci septembra zapadne o pol tretej v noci. Aj Saturn nám prináša dobré pozorovacie možnosti. Nájdeme ho počas celého mesiaca tiež v súhvezdí Kozorožec, nie ďaleko od pozície Jupitera. Urán môžeme pozorovať takmer počas celej noci, a to naďalej v súhvezdí Baran. Na pozorovanie posledného plynného obra, Neptúna, si na pomoc budeme musieť vziať aspoň menší ďalekohľad. Tak ho budeme môcť pozorovať nad obzorom taktiež takmer počas celej noci.

Septembrové Tauridy

Tento mesiac môžeme na oblohe pozorovať aj meteorický roj s názvom Južné Tauridy. Tento roj začína svoju aktivitu 10. septembra a aktívnym zostáva až do 20. decembra. Svoje maximum dosahujú Tauridy 10. októbra. Ide o pomerne slabý meteorický roj s aktivitou 5 meteorov za hodinu, ktorý však dokáže priniesť aj veľmi jasné meteory, prípadne bolidy.
Svoje pomenovanie nesú Tauridy podľa súhvezdia Býk – Taurus. V tých miestach na oblohe – teda južne od Plejád – sa nachádza ich radiant, čiže miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vyletúvajú. Meteoroidy vlietajú do atmosféry rýchlosťou 33 km/s.
V porovnaní s inými meteorickými rojmi sa pohybujú o čosi pomalšie. Zaujímavosťou tiež je, že Južné Tauridy pozostávajú z ťažšieho materiálu, a teda namiesto prachových častíc ide v ich prípade skôr o kamienky.
Južné Tauridy patria do celého komplexu Tauríd – alebo komplexu kométy Encke. Radíme tam aj Severné Tauridy, Piscidy, Chí Orionidy či Arietidy. A prečo rozoznávame Severné a Južné Tauridy? Vďaka nízkemu sklonu obežných dráh k ekliptike má tento meteorický roj dve vetvy. Za aktivitou tohto roja stojí kométa 2P/Encke. Ide o krátkoperiodickú kométu, o ktorej sa predpokladá, že je pozostatkom oveľa väčšej kométy, ktorá sa rozpadla pred 30 000 rokmi.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.