Batérie a elektromobilita

O problematike batérií a ich budúcnosti v elektromobilite porozpráva vo vedeckej cukrárni CVTI SR v utorok 17. januára 2023 o 9.00 h Miroslav Mikolášek z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

Sú batérie tou najvyspelejšou technológiou alebo môžeme ešte očakávať ich zlepšenie? Sú ekologické? Máme dostatok materiálov na ich výrobu? Čo sú hlavné výzvy vo výskume batérií a kam smeruje ich vývoj? Predstavuje elektromobilita tú správnu cestu, ktorou sa nateraz uberá? A ako a čím Slovensko prispieva alebo môže prispieť v budúcnosti do tejto oblasti? Na tieto a ďalšie otázky sa prednášajúci pokúsi nájsť odpovede v prednáške, ktorá je zameraná na problematiku batérií pre elektromobilitu a najnovšie trendy v oblasti ich vývoja. Prihlasovanie na podujatie pre stredoškolákov prebieha prostredníctvom formulára na stránke www.vedanadosah.sk. Kapacita miestnosti je obmedzená.
Videozáznam z prednášky bude neskôr dostupný na YouTube kanáli CVTI SR v zozname Vedecká cukráreň.

Doc. Ing. Miroslav Mikolášek, PhD., je pedagógom a výskumníkom na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Spolu so svojím tímom sa venuje výskumu a diagnostike batérií, superkapacitorov a vodíkových generátorov, ako aj vývoju systémov na ich riadenie. V súčasnosti sa zameriava na vývoj nových prístupov monitorovania batérií pre moderné BMS systémy (battery management system), analýzu mechanizmov ich starnutia a vývoj modelov a stratégiu ich nabíjania.

Text a foto NCP VaT