Bazény na podmorský výskum

Posuvná strecha nad bazénom Blue Abyss uľahčí vloženie väčších objektov do bazéna, vizualizácia Blue Abyss.

Záujem o rekreačné aj profesionálne potápanie rastie. Odrazom tohto záujmu sú ultrahlboké bazény, ktoré vznikli a plánujú sa stavať najmä v Európe. Prvé komerčné morské a vesmírne výskumné a vzdelávacie stredisko na svete s najhlbším bazénom by malo vzniknúť vo Veľkej Británii.

Bazény s hĺbkou viac ako 20 metrov nie sú obvyklou súčasťou akvaparkov, pretože nie sú určené na rekreačné plávanie alebo potápanie. Vznikajú najmä ako tréningové centrá pre potápačov, hlbokomorských výskumníkov, ale nájdu sa aj bazény so špeciálnym zameraním, napríklad na testovanie vesmírnych lodí a skafandrov. Prvý takýto bazén hlboký 20 metrov postavili vo vesmírnom stredisku NASA v Houstone. V posledných rokoch vzniklo alebo sa plánuje postaviť niekoľko nových extrémne hlbokých bazénov v Európe.

Práce na stavbe bazénu v poľskom meste Mszczonów pokračujú, foto DeepSpotPoland.

Pre jaskynných potápačov

Bazén v talianskom mestečku Montegrotto Terme, ležiacom asi 15 kilometrov od Padovy, slávnostne otvorili v máji 2014. Ide o najhlbší bazén na svete, zdá sa však, že svoje prvenstvo si dlho neudrží. Megabazén Y-40 The Deep Joy má hĺbku 42,15 metrov a dá sa prirovnať k výške 12-poschodového paneláka. Okrem potápačov s dýchacími prístrojmi si tu na svoje prídu aj nadšenci freedivingu potápajúci sa bez kyslíkového prístroja. Do bazéna Y-40 si pritom ani nemusia obliekať neoprénové obleky. Bazén má niekoľko úrovní hĺbky a 4,3 milióna litrov vody sem privádzajú z termálneho prameňa, pričom v ňom udržiavajú stálu teplotu 32 až 34 °C . Hlavný architekt Emanuele Boaretto bazén zakomponoval ako súčasť štvorhviezdičkového kúpeľného hotela Terme Millepini. Medzi ponúkanými službami sú aj potápačské kurzy pre rekreačné i technické potápanie. Rozmery bazéna na povrchu sú 21 × 18 m a dno bazéna má osem úrovní hĺbky od 1,3 m až po 42,15 m. K dispozícii sú aj štyri umelé jaskyne na výcvik jaskynných potápačov a unikátny sklený priehľadný tunel s dĺžkou 13 metrov. Do vnútra bazéna sa dá pozerať aj z kaviarne s presklenými stenami. Bazén neslúži len na rekreačné účely, aktuálne v ňom prebieha viac ako 60 experimentov v rámci hyperbarického výskumu (štúdium tlaku vody na ľudské telo).

Podhladinové priestory

Prierez bazénom DeepSpot, vizualizácia DeepSpotPoland

Až do roku 2014 bol najhlbší bazén na svete v Belgicku, v obci Ukkel, ktorá je súčasťou regiónu Brusel. Na jeho dno ste mohli naraziť, ak ste sa potopili do hĺbky 34,5 metra. V bazéne trénujú profesionálni aj rekreační potápači, ktorí sa snažia dosahovať rekordné hĺbky bez kyslíkového prístroja. Dotknúť sa dna bazéna, ktorý sa volá Nemo 33, sa môže pokúsiť ktokoľvek, stačí mu na to 30 eur a krátka inštruktáž, potom je to už len na jeho výdrži. Komplex navrhol belgický odborník na potápanie John Beernaerts a používa sa najmä na výcvik rekreačného, vojenského a záchranného potápania, ale aj na filmové účely. Bazén obsahuje 2,5 milióna litrov nechlórovanej sladkej vody s teplotou 30 až 33 °C. Vďaka tejto teplote potápači nemusia používať neoprénové obleky. Vrchná časť bazéna má rozmery 5 × 20 m, smerom ku dnu je viacero plošín v hĺbkach 1,5 m, 5 m a 10 m. Do hĺbky 34,5 m klesá bazén v tvare valcovitej studne. V hĺbke 10 m je jaskynný priestor s dvomi kavernami s dýchateľným vzduchom. V stenách bazéna sú viaceré okná umožňujúce pohľad do priľahlých reštauračných priestorov aj z nich.

Vnútro bazéna Y-40 The Deep Joy cez presklenú stenu kaviarne, zdroj y-40.com

Modrá priepasť pri Varšave

Poliaci plánujú koncom tohto roku otvoriť neďaleko Varšavy, v meste Mszczonów, bazén hlboký 45 metrov. Mal by sa nachádzať v areáli s názvom DeepSpot a svojím objemom by mal zodpovedať 27 štandardným bazénom s dĺžkou 25 metrov, čo je asi 8 miliónov litrov vody. Bazén bude dostupný pre všetkých, nielen pre profesionálnych potápačov. Pred vstupom do bazéna dostane každý človek krátku inštruktáž a pokyny, ako dosiahnuť rekordnú hĺbku 45 metrov. Aj v tomto bazéne budú podhladinové jaskyne pripomínajúce vraky lodí a činnosť potápačov v ňom bude možné pozorovať aj z podvodného tunela. Okrem ultrahlbokého bazéna bude v areáli aj ďalších 26 bazénov a hostia sa budú môcť ubytovať v hotelových izbách s výhľadom na bazény. Celý projekt realizuje spoločnosť FlySpot. Tá v Poľsku postavila zábavné centrá v Katoviciach a vo Varšave. Okrem iných atrakcií si v týchto centrách môžete vyskúšať aj letový simulátor Boeingu 737 či simulovaný zoskok padákom. Bazén v Mszczonówe by si prvenstvo najhlbšieho bazéna na svete mal udržať len niekoľko mesiacov, už čoskoro by ho mal prekonať bazén plánovaný v anglickom projekte Blue Abyss.

Projekt pri rieke Mersey

Pohľad do haly bazénu Blue Abyss, vizualizácia Blue Abyss

Koncom roka 2016 rozhodlo britské ministerstvo obrany o zrušení niekoľkých letísk. Medzi nimi aj o letisku neďaleko mestečka Henlow severne od Londýna. Priestory základne budú slúžiť ako pozemky pre nové byty a tiež ako priestor na realizáciu nových civilných projektov. Projekt v tejto lokalite pripravovala aj spoločnosť Blue Abyss (v preklade modrá priepasť). V januári tohto roku však ohlásila, že realizácia jej projektu sa presúva do Liverpoolu v rámci väčšieho projektu Wirral Waters Regeneration Project. Ten si dáva za cieľ transformáciu starších objektov na ľavom brehu rieky Mersey. Spoločnosť ohlásila začiatok prác v tomto roku a dokončenie na jeseň v roku 2021. V projekte, ktorý dostal aj nový názov – Wirral Waters Blue Abyss – ide o prvé komerčné vesmírne výskumné a vzdelávacie stredisko na svete, v rámci ktorého má vzniknúť aj nový najhlbší bazén. S hĺbkou 50 metrov sa stane súčasťou vedeckého, inovačného a technologického parku s plánovanými nákladmi 120 miliónov libier. V projekte je naplánované postaviť aj hotel, konferenčnú sálu a školiace stredisko pre astronautov. Spoločnosť dúfa, že pripraví pôdu pre komerčný vesmírny let tým, že umožní, aby bežní ľudia absolvovali celý program výcviku astronautov. Podľa vývojárov Blue Abyss stredisko umožní potápačom, kozmonautom a vrcholovým športovcom pripraviť sa na extrémne výkony. V bazéne by sa mohla testovať aj ťažobná technológia pre podmorský ropný a plynárenský priemysel, ako aj ponorky a roboty určené na prieskum morí v extrémnych podmienkach. Bazén s niekoľkými úrovňami dna bude mať na povrchu rozmery 50 × 40 m, jeho hĺbka bude 50 m a pojme 42 miliónov litrov vody, čo nemá nijaký iný bazén na svete. Konštrukciu bazéna navrhol známy britský architekt Robin Partington. Ambasádorom projektu je rumunský kozmonaut Dumitru-Dorin Prunariu, partnerom vedeckej časti projektu je University of Essex z Colchestru a Európska vesmírna agentúra. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Blue Abyss Johna Vickersa trh čaká na toto zariadenie, na vesmírny cestovný ruch, britský vesmírny program a dopyt po zážitkových balíkoch.

R