Chemická vojna s komármi

Myši infikované vírusmi dengue alebo zika vylučujú chemikáliu, ktorá láka komáre Aedes aegypti – a tie potom prenášajú vírusy na nových hostiteľov vrátane ľudí. Vedci už vedeli, že niektoré druhy komárov sa radšej hostia na zvieratách s parazitom spôsobujúcim maláriu. Dosiaľ sa však nevedelo, či to isté platí aj pre iné vírusy.

Komáre Aedes aegypti, foto Flickr/NIAID, CC BY 2.0

Komáre priťahuje látka acetofenón, ktorá ľuďom vonia ako pomarančový kvet. Mikrobiológ Gong Cheng z Univerzity Čching-chua v Pekingu s kolegami zistili, že myši infikované vírusmi dengue alebo zika vylučujú 10-krát viac acetofenónu ako neinfikované zvieratá. Aj ľudia infikovaní horúčkou dengue uvoľňujú viac tejto chemickej látky ako zdraví jedinci. Vzorky odobraté z podpazušia infikovaných ľudí tiež pôsobili ako silné magnety na komáre.
Acetofenón pochádza z baktérií. Infekcia zastavuje tvorbu antimikrobiálneho proteínu RELMα, čo umožňuje mikroorganizmom vylučujúcim acetofenón prosperovať. Vedci však zistili, že zložka niektorých liekov na akné môže myšiam obnoviť RELMα. Infikované zvieratá kŕmené derivátom vitamínu A nazývaným izotretinoín produkovali menej acetofenónu a menej priťahovali komáre. Podávanie izotretinoínu ľuďom by mohlo znížiť prenos vírusu dengue tým, že infikovaní jedinci by nepriťahovali hmyz, ktorý cicia krv.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.