Desaťnohý osmonoh

Ilustračné foto Pixabay

Podľa vedcov z Amerického prírodovedného múzea a Yalovej univerzity najstarší predkovia skupiny živočíchov, do ktorej patria chobotnice a vampírovky, nemali osem, ale desať chápadiel. Vampyropody sú hlavonožce s mäkkým telom, pre ktoré je typických osem ramien a vnútorný chitínový pancier. Pretože im chýbajú tvrdé štruktúry, nie sú vo fosílnych záznamoch dobre zastúpené. Nová štúdia vychádza z výnimočne dobre zachovanej 328 miliónov rokov starej fosílie vampyropoda zo zbierok Kráľovského ontárijského múzea. Ide o prvého a jediného známeho vampyropoda, ktorý má 10 funkčných končatín, uviedol paleontológ Christopher Whalen z Yalovej univerzity.
Ch. Whalen a jeho tím identifikovali exemplár ako úplne nový rod a druh. Počet ramien je jedným z typických znakov, ktoré odlišujú desaťramennú líniu kalmárov a sépií (Decabrachia) od osemramennej línie chobotníc a vampíroviek (Vampyropoda). Všetky doteraz zaznamenané fosílne vampyropody majú len osem ramien, uviedol Ch. Whalen, nájdená desaťramenná fosília však naznačuje, že hlavonožce mali najprv desať ramien. Chobotnice, ktoré majú len osem ramien, ich majú podľa výskumníkov preto, že dve vlákna desaťramenných chobotníc zakrpateli.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.