Dojka medzi faraónmi

Nádoby s pozostatkami staroegyptskej šľachtičnej spred 3 500 rokov obsahujú stopy jedného z najzložitejších mumifikačných balzamov tohto obdobia. Na začiatku 20. storočia sa v egyptskom Údolí kráľov našli pozostatky ženy menom Senetnay, ktorá bola pochovaná medzi faraónmi a váženými šľachticmi. Takýto čestný pohreb bol neobvyklý. Podľa nápisov na nádobách bola dojkou faraóna Amenhotepa II.

Nádoba, ktorá obsahovala pozostatky staroegyptskej ženy Senetnay, foto Museum August Kestner/Christian Tepper

Pri egyptskej mumifikácii sa vnútornosti vyberali z tela a ukladali do nádob spolu s balzamom na konzerváciu orgánov. Archeologická chemička Barbara Huberová a jej kolegovia analyzovali zvyšky v nádobách, v ktorých boli kedysi uložené pľúca a pečeň. Zistili, že kým väčšina balzamovacích tekutín z toho obdobia obsahovala jednoduché zmesi tukov, olejov a šťavy, pozostatky Senetnay boli konzervované v bohatej zmesi látok. Zaregistrovali prítomnosť olejov, tukov, včelieho vosku, stromových živíc, dechtu podobného bitúmenu a živice zo smrekovca, ktorý rástol v horách Stredomoria. Niektoré zložky mohli pochádzať až z juhovýchodnej Ázie. Zdá sa, že Egypťania podnikali ďaleké obchodné cesty o tisícročie skôr, ako sa predpokladalo. Podľa vedcov exotické ingrediencie naznačujú, že na zachovaní Senetnay sa nešetrilo, čo potvrdzuje jej postavenie váženého člena faraónovho sprievodu.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.