Dúha mačacích očí

Mačky za množstvo farebných variácií očí vďačia tvorovi, ktorý žil pred viac ako 30 miliónmi rokov a bol predkom všetkých mačkovitých šeliem. Evolučný biológ Julius Tabin skúmal farby 279 dúhoviek 52 druhov a poddruhov mačiek. Po roztriedení do skupín ich zakreslil do stromu ich evolučnej príbuznosti. To mu umožnilo odvodiť, ktoré farby očí sa pravdepodobne vyskytovali pri zvieratách, z ktorých vznikli všetky žijúce mačkovité šelmy. Ide o metódu známu ako rekonštrukcia stavu predkov. Tieto prvé mačky mali pravdepodobne hnedé a sivé oči.

Foto Pixabay

Hnedá farba očí sa vyskytuje aj pri najbližších príbuzných z čeľade mačkovité. Hneď ako sa však objaví sivá, farby očí explodujú, tvrdí J. Tabin. Sivá farba vzniká prerušením produkcie melanínových pigmentov, ktoré stmavujú dúhovku. Toto prerušenie umožnilo ľahší vývoj rôznych pomerov pigmentov, a teda aj rôzne farby. Všetky ostatné farby dúhovky mačiek vrátane žltej, modrej, orieškovej a zelenej vznikli nezávisle vo viac ako jednej línii. Lieskovo hnedé a zelené oči sa vyvinuli v desiatich rôznych obdobiach. Podľa evolučnej genetičky Shu-Jin Luo z Pekinskej univerzity pri zvieratách často koreluje farba očí s farbou srsti – obe sú závislé od produkcie melanínových pigmentov – takže farba očí môže byť vedľajším účinkom výberu farby srsti.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.