Elektrické skokany

Podľa vedcov sa kliešťa nemusíme dotknúť, aby nás našiel. Parazity sa môžu katapultovať z vegetácie na svojho hostiteľa vďaka statickej elektrine. Cicavce, vtáky a plazy sú nositeľmi elektrostatického náboja, ktorý zodpovedá napätiu stoviek až desiatok tisíc voltov. Kliešte na to reagujú. Nymfy kliešťov, ktoré sa priblížia k objektom nabitým na napätie vyskytujúce sa v prírode, často preskočia a pristanú na nich. Vieme, že statické elektrické náboje sa hromadia na mnohých živočíchoch, ale to, ako ovplyvňujú ekológiu týchto živočíchov, sa takmer vôbec neskúmalo, uviedol biológ Sam England z Bristolskej univerzity v Anglicku.

Kliešť obyčajný, foto wikipédia/W.alter, CC BY-SA 4.0

S. England a jeho kolegovia začali s akrylovými povrchmi nabitými trením králičej srsti. Živé nymfy kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus) leteli vzduchom na vzdialenosť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov k týmto povrchom. Tím potom umiestnil nymfy na hliníkovú dosku pod elektródou. Keď bola elektróda nabitá na 750 voltov – typické napätie na stavovcoch – tri zo štyroch kliešťov prekonali medzeru. Bez náboja na elektróde nepreskočila žiadna nymfa. Dokonca aj mŕtve nymfy boli zdvihnuté elektrickým poľom zodpovedajúcim poľu ľudskej kože na vzdialenosť 10 centimetrov. Podľa S. Englanda to ukazuje nové možnosti ochrany: outdoorové oblečenie by sa mohlo ošetriť antistatickým sprejom, aby sa znížila tendencia tkanín akumulovať statický náboj.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.