Eufória z neporaziteľnosti

Víťazstvo je eufória, ktorá dáva človeku pocit, že je neporaziteľný, a aj preto si treba uvedomiť, že je nutné na sebe stále pracovať, povedal Patrik Mosorják, spoluautor víťazného projektu súťaže JUNIOR INTERNET.

V tomto roku sa konal už 16. ročník konferenčnej interaktívnej súťaže JUNIOR INTERNET. Zorganizovala ju Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) – pre pandemickú situáciu už druhýkrát po sebe online. Neformálnym vzdelávaním, ako je táto konferencia, podporujú v AMAVET-e žiakov, pre ktorých je tvorba webových stránok, grafiky, dizajnu, programovania aplikácií či textu zábava. Keďže hra je pre žiaka najprirodzenejšou cestou na získanie nových poznatkov a zručností, spojili sme odborníkov, ktorých cieľom je odovzdávať vedomosti, s mladými ľuďmi, ktorí majú záujem vstrebávať tieto ponúkané rady, povedala Gabriela Kukolová, riaditeľka AMAVET-u.
Absolútnym víťazom súťaže pre mladých nadšencov z digitálneho sveta sa stal projekt www.dentify.sk autorského tímu zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove – Patrika Mosorjáka, Matúša Rastislava Kuzmu a Jakuba Bednára. Cieľom ich víťazného projektu, webovej aplikácie, bolo dovoliť zubným lekárom, ich asistentom, ale aj veľkým zubným klinikám vrátiť prioritu späť pacientovi. Milión papierov, hrubá kartotéka, neprehľadný diár. Neúnosné množstvo faktúr a žiaden vizuálny zubný kríž, kde by sme ukázali pacientovi, za čo vlastne zaplatil, popisujú víťazi spoločensky závažný problém, ktorý riešili vo svojom projekte.
Víťazom súťažnej kategórie JuniorTEXT sa stal David Kapusta za svoj text Futuristické tango na vyhlásenú súťažnú tému: Akú podobu by mala mať veda, ktorá bude hnacím motorom Slovenska i celej EÚ?. Získal cenu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorou je informačno-poznávacia cesta do Bruselu, počas nej navštívi inštitúcie EÚ a oboznámi sa s ich fungovaním.

Ján Nemec, AMAVET, www.amavet.sk
Prezentácia víťazného projektu na konferencii: https://youtu.be/_E805YRZSGY?t=7345
Výsledky: https://www.juniorinternet.sk/cms/vysledky-sutaze-junior-internet-amavet-2021/

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre