Fyziklání 2021

Fyziklání je najväčšia tímová fyzikálna súťaž v Prahe s medzinárodnou účasťou. Je určená päťčlenným tímom stredoškolákov, ale určite sa medzi staršími účastníkmi nestratia ani priebojní žiaci základnej školy. Ak milujete fyziku, riešenie nevšedných úloh a nebojíte sa konkurencie, táto súťaž je ako stvorená pre vás. Stačí už len nájsť bojachtivých kamarátov, zostaviť tím, zaregistrovať sa a naštartovať mozgové závity.

V piatok 12. 2. 2021 sa uskutoční už 15. ročník Fyziklání. Kvôli pandémii COVID-19 sa súťaž presúva do online priestoru. To však nijako neuberie z kvality úloh, konkurencie a prestíže tejto akcie. Každoročne sa súťaže zúčastňujú mnohé tímy najmä z Česka a Slovenska, v posledných rokoch však pribúdajú aj z iných európskych krajín. Minulý rok sa do boja zapojili aj tímy zo Španielska, Poľska, Macedónska či Ruska. Celkovo si tak účastníci zmerali sily s takmer 1 000 protivníkmi v 201 súťažných tímoch.
Fyziklání organizuje skupina vysokoškolských študentov FYKOS, ktorú zastrešuje Matematicko-fyzikálna fakulta Univerzity Karlovej v Prahe. MFF UK je zároveň vyhlasovateľom tejto súťaže, spolu s Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy ČR.
Päťčlenné tímy môžu pozostávať zo žiakov z maximálne dvoch rôznych škôl. Tieto tímy majú na riešenie úloh časový limit tri hodiny. Hra sa skladá z línií pozostávajúcich z niekoľkých postupne sa sprístupňujúcich príkladov. Celý postup v hre je priebežne bodovaný. Novinkou v tohtoročnej online forme súťaže je aj šesť bonusových kartičiek. Účastníci sa môžu tešiť na pestrú škálu fyzikálnych úloh, ktoré preveria ich znalosti a schopnosť spolupracovať.
Okrem samotnej súťaže čaká tímy aj bohatý sprievodný program. Po skončení Fyziklání je na piatok večer naplánovaná panelová diskusia s organizátormi FYKOS-u o možnostiach individuálneho rozvoja vo fyzike a prírodných vedách popri strednej škole. V sobotu 13. 2. 2021 prebehnú online rozbor riešenia úloh z predchádzajúceho dňa, prednášky profesorov z MFF UK, na ktoré ešte nadviaže prednáška o vedeckom softvéri Mathematica.
Odmenou za výhru v tejto súťaži je nielen prestíž, ale aj množstvo zaujímavých cien. Možnosť registrácie je tu pre všetkých záujemcov do 9. 2. 2021 na webe https://fyziklani.cz/, kde nájdete aj ďalšie informácie o priebehu a podrobné pravidlá súťaže. Dúfame, že vás Fyzikláni zaujalo a už teraz premýšľate o názve pre svoj tím snov. Tešíme sa na vás!

Tím FYKOS-u

Komentáre