Fyziklání online 2021

Zaujíma vás fyzika? Myslíte si, že vám ide lepšie ako vašim rovesníkom z domova aj zo zahraničia? Radi riešite rôznorodé fyzikálne problémy aj mimo školy a baví vás práca v tíme? Ak je vaša odpoveď pozitívna, neváhajte a prihláste sa do 23. 11. 2021 do súťaže Fyziklání online 2021.

Fyziklání online je jedna z najväčších online fyzikálnych súťaží na svete. Organizuje ju FYKOS, skupina študentov fyziky a príbuzných odborov na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Prahe. Základnou podmienkou je mať tím zložený z 1 až 5 členov a túžbu súťažiť. V minulých ročníkoch sa Fyziklání online zúčastnili súťažiaci z desiatok krajín sveta zo štyroch svetadielov, čo len svedčí o prestíži a medzinárodnom duchu celej súťaže. Účasť je úplne zadarmo.

O súťaži

Súťaž je určená predovšetkým tímom žiakov stredných škôl, ale v špeciálnej kategórii Open sa môže zúčastniť ktokoľvek. Každý stredoškolský tím je v jednej z troch kategórií (A, B, C) na základe koeficientu tímu, ktorý závisí od aktuálneho ročníka štúdia členov tímu. Účastníci súťažia v riešení širokého spektra fyzikálnych problémov s rastúcou náročnosťou, ktoré sú pre každú kategóriu rovnaké. Absolútnych víťazov a aj tie najlepšie tímy v jednotlivých kategóriách čakajú atraktívne hmotné aj nehmotné ceny, ako sú knihy, mikiny FYKOS-u alebo licencie na programy OrgPad, Mathematica, Graphmatica a další.
Súťaž bude prebiehať 24. 11. 2021 a je rozdelená do dvoch súťažných častí. Hlavná súťaž trvajúca tri hodiny sa začne o 17:00 SEČ. Každý tím dostane prvých sedem úloh. Akonáhle tím vyrieši jednu úlohu, získa prístup k ďalšej tak, aby mal vždy k dispozícii sedem úloh. V tejto sekcii je približne 50 príkladov. Hodinu po zahájení hlavnej súťaže sa otvorí bonusová časť, tzv. séria Hurry-up. Táto časť obsahuje úlohy v troch líniach, ktoré sú približne rovnako fyzikálne zamerané a tematicky prepojené. Tímy za úspešné riešenie jednotlivých úloh získavajú body podľa počtu pokusov, ktoré potrebovali na správne zodpovedanie otázky. Pre viac informácií o priebehu alebo pravidlách súťaže neváhajte navštíviť webovú stránku https://online.fyziklani.cz/.

FYKOS