Genetika nepustí

Foto Pixabay

Vedci z Vrije Universiteit v Amsterdame uvádzajú v časopise Nature Communications, že jednovaječné dvojčatá na celom svete majú spoločný špecifický súbor znakov. Ten má podobu chemických markerov, ktoré ovplyvňujú aktivitu génov bez toho, aby menili ich sekvenciu. Znaky by sa mohli použiť na identifikáciu jednovaječných dvojčiat.
Genetička Jenny van Dongenová s kolegami skúmala genómy takmer 6 000 jednovaječných aj dvojvaječných dvojčiat. Zistili, že identické dvojčatá sú si na 834 miestach genómu nápadne podobné. Spoločné znaky sú také jedinečné, že vedci dokázali navrhnúť test, ktorý dokáže až s 80-percentnou presnosťou určiť, či je niekto jednovaječné dvojča. To sa týka aj ľudí, ktorí nevedia, že počas prenatálneho vývinu prišli o svoje dvojča, čo je jav známy ako syndróm miznúceho dvojčaťa, a dvojčiat, ktoré boli pri narodení oddelené. Jednovaječné dvojčatá bývajú napríklad náchylné na ľavorukosť, ale aj niektoré vrodené poruchy, ako je rázštep chrbtice. Podľa vedcov pri určitej časti ľudí tieto znaky možno vychádzajú z toho, že sú jednovaječnými dvojčatami, no doteraz o tom nevedeli.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.