Hasia smäd zadočkami

Niektoré chrobáky pijú pomocou zadočkov. Podľa vedcov múčny chrobák potemník hnedý (Tribolium castaneum) otvára svoj análny otvor, aby sa vodná para zo vzduchu dostala do čreva a kondenzovala na výkaloch. Hmyz čerpá vodu z výkalov pomocou špeciálnych buniek vystielajúcich dolnú časť ich tráviacej sústavy.

Potemník hnedý, foto wikipédia/Eric Day, Virginia Tech, Blacksburg, Va, public domain

Tento mechanizmus by sa raz mohol využiť na výrobu pesticídov špecifických pre škodlivé chrobáky, ktoré by mohli chrániť plodiny, a zároveň včely a iný hmyz, uviedol komparatívny endokrinológ a fyziológ Kenneth Halberg z Kodanskej univerzity.
Hmyz sa každoročne dostane až do 20 % svetových zásob potravín, ktoré zničí. Múčnym chrobákom sa darí v suchom prostredí vrátane zásob pšenice a iných suchých plodín. Jedným zo spôsobov, ako prežívajú, je recyklácia vody z výkalov pomocou rektálneho komplexu, orgánu blízko konca ich tráviacej sústavy.
K. Halberg a jeho kolegovia zistili, že pri potemníkoch hnedých je gén Nha1 aktívnejší v bunkách výstelky rektálneho komplexu ako inde v tele. Nha1 produkuje proteín, ktorý pumpuje nabité častice draslíka cez membrány buniek. To môže spôsobiť nahromadenie iónov na vonkajšej strane rektálneho komplexu a voda sa prostredníctvom osmózy presunie k oblastiam s vysokou koncentráciou iónov. Zásoba draslíka by tak chrobákom umožňovala presun vody cez stenu rektálneho komplexu do zvyšku tela.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.