História tabletov: Modely, ktoré sa v pamäti nezachovali, no aj napriek tomu boli obrovským krokom vpred

Ešte nedávno predstavoval tablet zariadenie, ktoré hralo všetkými farbami šedej a len sotva by ste si na ňom vybavili pracovné e-maily alebo zahrali obľúbenú hru. Naproti tomu sú súčasné modely neporovnateľne ľahšie a vo svojom tenkom tele ukrývajú množstvo užitočných funkcií.

Foto Pexels

Od roku 2010 sa píše novodobá história

Môžeme tvrdiť, že novodobá história sa datuje od roku 2010. Vtedy spoločnosť Apple uviedla na trh prvú generáciu svojho legendárneho iPadu. Ďalší vývoj vo svete tabletov je, pravdepodobne, mnohým dobre známy. Okrem vylepšeného dizajnu získavali, a stále získavajú, novodobé zariadenia čoraz lepší výkon a množstvo príslušenstva, ktoré ľuďom po celom svete dennodenne zjednodušuje prácu s tabletmi. Napríklad puzdro na tablet, držiak, bezdrôtové slúchadlá, myš či klávesnica.
Postupom času sa tak stali plnohodnotnými pracovnými zariadeniami, ale aj hernými strojmi a pre viacerých aj prostriedkom, vďaka ktorému môžu po náročnom dni relaxovať. Čo však vieme o ich predchodcoch, ktorí neboli vždy komerčne úspešní?

1972 – Dynabook

Foto Pexels

V roku 1968 prišiel počítačový vedec Alan Kay s návrhom na prvý osobný počítač. Svoju víziu pretavil do reality v roku 1972, a tak svet uzrel zariadenie, aké sme mohli dovtedy vidieť len v sci-fi seriáloch, filmoch alebo novelách. Zámerom bolo vytvoriť moderný prenosný počítač, respektíve vzdelávacie zariadenie určené deťom všetkých vekových kategórií. Tento predchodca tabletov však ostal len prototypom, pretože sa nikdy nestal produktom určeným na predaj širokej verejnosti.

1989 – GRiDPad

Mnohí považujú GRiDPad za prvý skutočný tablet, ktorého základ tvoril operačný systém MS-DOS. S presnosťou na dotykovej obrazovke pomáhalo dotykové pero a okrem jedného sériového portu ponúkal napríklad ďalšie dva sloty ATA-FLASH. Aj keď mal naozaj čo ponúknuť, nevýhodou bola vysoká obstarávacia cena, ktorá viacerých bežných spotrebiteľov dozaista odradila od kúpy.

Foto Pexels

1993 – Apple Network MessagePad

Začiatkom 90. rokov si srdcia verejnosti získali takzvané PDA (Personal Digital Assistant) zariadenia. Do popredia sa síce primárne dostal model od Apple, no svoje publikum si našli aj PDA-čka z dielne spoločností Nokia, Handspring či Palm (Palm Pilot 1000). Jablkový Network MessagePad fungoval na štyri AAA batérie a obsahoval viaceré aplikácie vrátane poznámok, kontaktov, kalendára či kalkulačky.
Medzi prvými pokusmi o vytvorenie prevratnej novinky sa objavila aj spoločnosť Fujitsu v roku 1994 s modelom Stylistic 500, ktorý sa dočkal aj svojej vynovenej verzie s názvom Stylistic 1000.

2010 – Apple iPad, Samsung Galaxy Tab

Foto Pexels

Síce sa od začiatku nového milénia pokúsilo viacero spoločností vytvoriť prelomové zariadenia, až rok 2010 priniesol tablety podobné tým, ktoré poznáme v súčasnosti. Okrem spomínaného ikonického iPadu vydal v tom čase svoj prvý model, Galaxy Tab, aj konkurenčný Samsung. Tento model sa tak stal jedným z prvých obdobných zariadení s operačným systémom Android.
Vďaka šikovným vývojárom a pokroku vedy a techniky tak mohli vzniknúť nenahraditeľné zariadenia, ktoré tvoria základný pilier súčasných tabletov.

Tento článok je sponzorovaným obsahom.