Zelená strecha a fotovoltické panely: Štýlové riešenie, ktoré šetrí peniaze aj planétu

O fotovoltike sa v súčasnosti rozpráva čoraz častejšie. Mnohých ľudí láka nielen pre jej ekologické, ale aj ekonomické výhody. Vlastná elektráreň dokáže výrazne znížiť náklady za energie a minimalizovať uhlíkovú stopu. Premýšľate, že by ste do nej investovali, no bojíte sa, že panely nebudú vyzerať na streche vášho domu dobre? Pozrite si niekoľko inšpirácií, ktoré vás presvedčia o opaku.

Foto Unsplash/Jose G. Ortega Castro

Čo je fotovoltika?

Fotovoltika je zariadenie, ktoré využíva slnečné lúče na tvorbu elektrickej energie. Tú môžete využívať na kúrenie, ohrev vody alebo na napájanie zásuvkových obvodov. Takto šetríte financie a zároveň sa staráte o životné prostredie.

Proces tvorby elektrickej energie je pomerne jednoduchý. Po tom, ako slnečné lúče dopadnú na fotovoltický panel, dochádza k tzv. fotoelektrickému javu. Na základe toho vzniká jednosmerný elektrický prúd, ktorý striedač mení na striedavý.1

Fotovoltická elektráreň sa skladá z viacerých častí. K tým hlavným patria:

  • Fotovoltické panely – delia sa na tri základné, a to monokryštalické, polykryštalické a amorfné. Najlepšiu účinnosť majú monokryštalické (približne 20 %). Polykryštalické panely sú zlatou strednou cestou, ich účinnosť je na úrovni 15 %.2 Najnižšiu účinnosť majú amorfné (asi 10 %).
  • Výkonové optimizéry – pomáhajú zvyšovať výkon panelov. Keď sú kvalitné, elektráreň dokáže vďaka nim vytvoriť o 25 % viac energie.
  • Nosná konštrukcia – musí byť pevná a odolná, aby panely v prípade zhoršeného počasia nespadli zo strechy na zem.
  • Striedač – slúži na zmenu prúdu z jednosmerného na striedavý.
  • Elektromer – v prípade, že sa rozhodnete pre fotovoltiku, budete musieť vymeniť klasický elektromer za elektromer so štvorkvadrantným meraním. Ten bude merať výrobu a spotrebu energie na všetkých troch fázach.3
Foto Unsplash/CHUTTERSNAP

Fotovoltika a zelená strecha

Dizajn fotovoltických panelov je minimalistický. Strechu doplní bez toho, aby pokazil jej moderný dizajn. Nie každému sa však musí výsledok páčiť. Keby sa vám zdalo, že si panely nebudú rozumieť s okolím alebo fasádou domu, môžete ich zakomponovať do zelenej strechy.

Takéto riešenie je v súčasnosti veľkým hitom. Ide o strechu s vrstvou vegetácie, ktorá skrášľuje dom, pomáha regulovať teplotu v interiéri a tlmí hluk. Okrem toho vie znížiť znečistenie prostredia a môžete do nej bez problémov integrovať fotovoltiku. Tá do celku skvelo zapadne a splynie s ním, takže bude takmer neviditeľná.

Fotovoltické panely môžu dokonca na zelenej streche pracovať oveľa efektívnejšie ako na tej klasickej. Pýtate sa prečo? Zeleň totiž vytvára chladnejšiu mikroklímu a zabraňuje príliš vysokým teplotám, ktoré často znižujú efektívnosť panelov.4

Ďalšie zaujímavé inšpirácie

Nezaujala vás zelená strecha alebo nemáte čas na starostlivosť o ňu? Nevadí. Existuje veľa spôsobov, ako využiť fotovoltické panely. Pozrite si ďalšie originálne nápady z celého sveta a inšpirujte sa.5

Bay View, USA

Zvlnená konštrukcia Bay View je postavená z 50 000 solárnych panelov, ktoré generujú približne sedem megawattov energie. To predstavuje 40 % celkových energetických potrieb budovy.

La Seine Musicale, Francúzsko

Budova La Seine Musicale má okolo seba stenu podobnú plachte, ktorá je namontovaná na koľajniciach. Navrhnutá je tak, aby sa počas dňa otáčala za slnkom a vytvorila čo najviac energie.

Copenhagen International School for Nordhavn, Dánsko

Architektonické štúdio CF Møller zamaskovalo na dánskej škole 12 000 solárnych panelov – jednoducho ich zakrylo špeciálnymi modrými obkladmi. Tie krásne odzrkadľujú nábrežie, na ktorom sa budova nachádza.

Powerhouse Brattørkaia, Nórsko

Powerhouse Brattørkaia obklopuje 3 000 m2 solárnych článkov, ktoré vyprodukujú dvojnásobné množstvo energie, aké budova spotrebuje. Špeciálny hranatý tvar umožňuje maximalizovať zber slnečnej energie.

Zdroje:
1. https://www.eia.gov/energyexplained/solar/photovoltaics-and-electricity.php
2. https://www.greenmatch.co.uk/blog/2015/09/types-of-solar-panels
3. https://energyeducation.ca/encyclopedia/Photovoltaic_system
4. https://www.sempergreen.com/en/solutions/green-roofs/green-roof-benefits

Všetky inšpirácie:
5. https://www.dezeen.com/2022/09/07/ten-buildings-creative-solar-panels-roundup/

Tento článok je sponzorovaným obsahom.