Hlavolamy a fyzika

O tom, čo nám príroda dovolí vypočítať, porozpráva vo svojej prednáške v rámci septembrovej vedeckej cukrárne Daniel Nagaj z Fyzikálneho ústavu SAV.

Je niečo, čo nedokážu ani počítače budúcnosti? Dokážeme nasimulovať všetko, čo nám napadne? Vyriešiť efektívne všetky hlavolamy a hrať dokonale šach aj go? A čo keby sme mali k dispozícii aj počítače založené na úplne iných fyzikálnych princípoch ako na tých, ktoré sú v súčasných procesoroch v našich mobiloch? V prednáške sa dozviete o počítačoch, ktorých súčiastkami sú jednotlivé atómy a vedci sa s nimi hrajú podľa pravidiel kvantovej mechaniky. Prednášajúci ukáže, aké to má výhody, ale nakoniec predsa len prídu aj obmedzenia, pretože niektoré hlavolamy budú príliš ťažké aj pre počítače, ktoré ešte nemáme.

Videozáznam z podujatia bude zverejnený v priebehu septembra 2021 na YouTube kanáli Centrum vedecko-technických informácií SR v zozname Vedecká cukráreň.

Mgr. Daniel Nagaj, PhD., pôsobí na Fyzikálnom ústave SAV. Jeho výskum spája teoretickú informatiku (teóriu výpočtovej zložitosti) s teoretickou fyzikou (kvantovou mechanikou a kvantovou informáciou). Snaží sa porozumieť výpočtovej zložitosti (alebo jednoduchosti) simulácie mikroskopických, ale zato mnoho časticových systémov popísaných kvantovou mechanikou. Cieľom výskumu je nájsť v prírode zaujímavé a jednoduché fyzikálne systémy, ktoré skrývajú zaujímavé vlastnosti, napríklad možnosť postaviť z nich počítač či simulátor iných systémov. Na druhej strane hľadá aj také, ktorých vlastnosti (základný stav) veľmi pravdepodobne nie je možné efektívne preskúmať a porozumieť im, pretože keby sme to dokázali, získali by sme príliš silný výpočtový nástroj.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2021. Opäť sa môžete tešiť na vedeckú jeseň – organizátori pripravujú online program, súťaže, návštevy škôl a ďalšie zaujímavé aktivity. Hlavný program sa uskutoční 24. 9. 2021. Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie, grantová zmluva číslo 101036038.