Kašľajúci dinosaurus

Foto Pixabay

Vieme, že prehistorický svet nebol rajom bez chorôb, ale diagnostikovať prastaré ochorenia je zložité: mikróby sa zvyčajne dobre nefosilizujú. Americkí výskumníci nedávno objavili dôkazy najstaršej známej infekcie dýchacích ciest pri dinosaurovi. Zmeny v stavcoch 150 miliónov rokov starého sauropoda, prezývaného Dolly, podľa paleontológa Caryho Woodruffa poukazujú na pľúcnu infekciu, ktorá sa presunula do kostí.
Dolly bola v čase svojej smrti na území terajšej Montany dlhá asi 18 metrov a mala menej ako 20 rokov. Skúmané fosílie zahŕňajú lebku a prvých sedem krčných stavcov, ktoré obsahovali vzduchové vaky spojené s pľúcami a ďalšími časťami dýchacieho systému podobne ako kosti mnohých súčasných vtákov. Na piatom až siedmom stavci objavili lézie na miestach, kde by vzduchové vaky zasahovali do kosti. Zvláštne tvarované hrbolčeky vyčnievajú z kosti až jeden centimeter. Lézie sa zrejme vytvorili ako reakcia na infekciu dýchacích ciest, ktorá sa rozšírila do vzdušných vakov. Dolly mala najskôr horúčku, kašeľ, sťažené dýchanie a výtok z nosa. Už skôr boli pri dinosauroch a iných dávnych tvoroch zaznamenané ochorenia ako artritída, dna a rôzne iné infekcie. V roku 2018 vedci opísali infekciu podobnú tuberkulóze v morskom plazovi spred 245 miliónov rokov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre