Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny

Knižný sprievodca viac než osemdesiatimi z tých najslávnejších, najvzácnejších a najdôležitejších písomných diel sveta od Zvitkov od Mŕtveho mora po Denník Anny Frankovej vrátane ručne iluminovaných rukopisov, zásadných tlačených kníh a niektorých z najlepších príkladov ilustrovanej literatúry.

Podvečerné svetlo pomaly zahaľuje skriptórium, v ktorom za dlhým stolom trpezlivo a v tichosti pracuje mních. Pred sebou má rad nádob s farbami – ultramarínovou a azúrovo modrou, olovenou bielobou a medenkou, sépiovým atramentom a karmínovou červeňou, purpurovou a sýtočervenou známou ako dračia krv. Hneď vedľa stoja puzdrá so vzácnym plátkovým zlatom a striebrom. Jediné iluminované písmeno na stránke, ktorá pred ním leží, už je vytvarované v leštenom zlate. Bude trvať ešte dlhé hodiny, kým sa farby pretavia do obrazu, čo bude žiariť dlhé storočia.

Zaostrite objektívom pamäti do trochu menej vzdialenej histórie a pozrite sa na skupinu ľudí niekde blízko geografického stredu Európy uprostred pätnásteho storočia, ktorí stoja okolo jednoduchého dreveného stroja, teraz už skôr v dielni než v kláštore. Jeden z nich tlačí na dlhú rukoväť, otáčajúcu hrubým závitom. Ten pomaly spúšťa dosku tak, aby zatlačila na list vlhkého papiera. O chvíľu otočia závitom opačným smerom, uvoľnia rám, ktorý drží list papiera na svojom mieste, a uvidia pred sebou stranu z Gutenbergovej Biblie, vytlačenú dokonale zarovnaným vysádzaným písmom.

Toto sú scény z príbehu, ktorý zrazu poskočí vpred do knižníc rodov osemnásteho storočia, v ktorých boháči svojej doby stavajú police na knihy viazané v koži – prvé romány v anglickom jazyku, cestopisy a nádherne ilustrované opisy flóry a fauny. Možno sa medzi nimi objaví aj vzácne vydanie knihy Micrographia od Roberta Hooka z predošlého storočia a celkom určite slovník Dr. Johnsona. Nájdu sa medzi nimi všetky klasické texty: od Homéra a Herodotových Dejín až po Ovídia a Vergília.

A náhle, len o nejakých sto rokov neskôr, si knihy našli cestu aj do domácností obyčajných ľudí. Možno si ich požičali z putovnej knižnice Charlesa Mudieho, kde mohli nájsť nový román Charlesa Dickensa či Wilkieho Collinsa, alebo dokonca Darwinov spis O pôvode druhov. Pán Mudie si objednal päťsto výtlačkov ešte pred vydaním, pretože Darwin bol jeho zákazník. Knihy sa zrazu objavili aj vo viktoriánskych salónoch, hneď vedľa klavíra. Zrodilo sa niečo, čo budeme jedného dňa volať masový trh.

Veda a politika, dejiny a cestovanie, objavovanie prírody aj literatúry budú, v dobrom či zlom, dostupné pre každého. Keď Allen Lane vydal svoje prvé knihy v edícii Penguin Books s oranžovými obálkami, ktoré sa v medzivojnovom období stali symbolom sčítanosti, bol priekopníkom v boji za oslobodenie liberálnej predstavivosti. V dobe dostupného paperbacku sa každý mohol učiť, objavovať minulosť, vychutnávať fiktívne svety, ktoré nepoznajú hranice: od románov z devätnásteho storočia po Joycea a Eliotovu poéziu, po príbehy a detektívky všetkého druhu a na konci storočia dokonca až po celkom nevšedného chlapca, ktorého sa dotkla mágia a ktorý bol predurčený nato, aby zabával deti, ich rodičov aj starých rodičov po celom svete.

Toto je však stále len tá časť príbehu, ktorá sa rozpráva v Európe. Úcta prejavovaná gréckemu a rímskemu umeniu i literatúre počas renesancie a sila kresťanskej tradície zatienili písomné dedičstvo iných civilizácií. Indickú Mahábháratu – pravdepodobne najdlhší epos zo všetkých – a čínsku filozofiu, učené a nádherne vyhotovené perzské knihy o medicíne či astronómii a arabskú matematiku.

Umelecké majstrovstvo týchto textov – rovnako ako iluminovaná nádhera stredovekých modlitebných kníh v Európe – sú nezničiteľným dôkazom kolektívnej túžby nájsť trvalé fyzické vyjadrenie rozsahu našej predstavivosti. Nikdy nekončiace hľadanie. Každý, v kom krása písma a ilustrácií raných kníh, číra sebaistota a energia, ktoré zo stránok sršia, vyvoláva odozvu, si uvedomuje, že každá kniha je aktom stvorenia, či už ide o román, históriu, vedeckú teóriu, náboženský text alebo polemiku.

Staré či nové, knihy zvolené do tohto výberu menili životy a pripomínajú nám, kým sme. Sú zároveň zrkadlom aj svetlom – vidíme v nich samých seba s nemilosrdnou úprimnosťou, ale sú aj svetlom, ktoré nás vedie tmavými miestami – neznámymi či nebezpečnými. V knihách nachádzame vlastné strachy, ale rovnako aj útechu a únik.

Milovať knihu znamená spoznať priateľa, ktorého napriek všetkému chcete mať pri sebe. Všetci máme knihy z detstva, ktoré sa predvídateľne otvoria na obľúbenej stránke, alebo román, ktorý sme čítali tak často, až sa jeho väzba už rozpadá. A v dobe, keď elektronická kniha otvorila novú kapitolu v dlhom príbehu, mnohí čitatelia znovu objavujú estetickú silu a krásu knihy, predstavujúcej zároveň nádherný predmet. Spomedzi mnohých radostí, čo nám knihy poskytujú, je práve tou, ktorá nikdy nevybledne. Osvietení vydavatelia si konečne začínajú uvedomovať, že tejto výzve musia v súčasnosti čeliť, a dúfajme, že si to budú dlho pamätať.

Na týchto stranách nájdete mnoho kníh, ktoré utvárali náš svet. Sú múdre aj objavné, kontroverzné, a dokonca pohoršujúce, niektoré prekvapivé z pohľadu ich vplyvu, a veľa z nich je inšpirujúcich doteraz. Niektoré predstavujú to najlepšie z nás, iné nie, ale spoločne nám pripomínajú, že kniha je naozaj priateľ, ktorý nás nikdy neopustí.

Kniha vyšla vo vydavateľstve IKAR v roku 2021.


Súťažná otázka

Ak nám do 28. februára 2023 pošlete odpoveď na otázku:

Ktorá kniha patrí medzi vaše najobľúbenejšie a prečo?

zaradíme vás do žrebovania o publikáciu: Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny z vydavateľstva IKAR.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 842 44 Bratislava 4.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.