Koža v zimnom období

Hosťom decembrovej Vedy v CENTRE bude dermatologička Mária Šimaljaková z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a z Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktorá sa vo svojej prednáške bude venovať starostlivosti o kožu a vhodným kozmetickým prípravkom.

Udalosť na Facebooku

Chladné a sychravé počasie v kontraste so suchými prekúrenými miestnosťami sú záťažovým testom odolnosti každej pleti. Ako teda máme ošetrovať pokožku v zime a akú starostlivosť treba zvoliť pri kožných ochoreniach? Prečo nás trápi vypadávanie vlasov? Ako ochránime pokožku pred vplyvmi, ako sú vietor, mráz a slnečné žiarenie? Odpovede na tieto otázky sa dozviete vo Vede v CENTRE vo štvrtok 14. decembra 2023 o 17.00 h v CVTI SR. Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR.

Koža ako najväčší telesný orgán tvorí asi šesť percent hmotnosti celého tela. Pôsobí ako bariéra pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, zabraňuje vstupu rôznych patogénov a chemikálií, vie si poradiť so zmenami počasia a reguluje telesnú teplotu. Ochranný fosfolipidový film v zrohovatenej vrstve pokožky bráni odparovaniu vody a dodáva koži vláčnosť. Kožné ochorenia najviac ovplyvňuje počasie počas zimy a leta. V zime majú ťažší priebeh psoriáza, atopická dermatitída a seboroická dermatitída. V lete sa zasa zhoršujú niektoré zápalové ochorenia kože či ochorenia v dôsledku metabolických porúch. Medzi príčiny záťaže pokožky v aktuálnom zimnom období patria znížené prekrvenie, suchosť v dôsledku pôsobenia vetra a mrazu, náhle zmeny teplôt medzi interiérom a exteriérom, zníženie produkcie mazu, stenčenie pokožky a pomalšia regenerácia vinou nedostatočnej výživy. Kozmetické prípravky používané v zimnom období by mali obsahovať humektanty, látky priťahujúce vodu z okolia, okluzíva, ktoré majú bariérovú a ochrannú funkciu, a emolienciá, ktoré zabraňujú transepidermálnej strate vody.

Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA, MPH, je prednostkou Dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice Bratislava. Je krajskou odborníčkou pre dermatovenerológiu pri Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky, viceprezidentkou výboru Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti a prezidentkou Slovenskej mykopatologickej spoločnosti. Vedie centrum biologickej liečby, rieši, diagnostikuje a navrhuje terapiu závažných dermatologických ochorení. Za svoju činnosť získala niekoľko ocenení – zlatú medailu LF UK aj zlatú medailu Slovenskej lekárskej spoločnosti. Špecializuje sa na mykológiu v dermatológii, psoriázu, atopickú dermatitídu a biologickú liečbu v dermatológii. Je autorkou vedeckých publikácií a spoluautorkou učebníc a skrípt. Prednáša na odborných konferenciách a sympóziách doma i v zahraničí, publikuje v médiách a prispieva k informovanosti verejnosti o kožných chorobách.

Text a foto NCP VaT