LingvaFest’2019

LingvaFest’2019 – skutočne úspešné pokračovanie jedinečného festivalu cudzích jazykov na Slovensku

Oslavy Európskeho dňa jazykov, ktorý každoročne spadá na 26. septembra, nezostali na Slovensku ani tento rok bez povšimnutia. Ekonomická univerzita v Bratislave sa totiž opäť na dva dni premenila na centrum cudzích jazykov a kultúr z celého sveta pre viac ako 2000 jazykových nadšencov, polyglotov, či žiakov základných a stredných škôl. O podujatí LingvaFest’2019 možno teda hovoriť ako o naozaj úspešnom pokračovaní minuloročného, prvého ročníka jedinečného festivalu cudzích jazykov na Slovensku, keďže podľa očakávaní prekonalo svoj minulý ročník v počte návštevníkov, ako aj príspevkov. 

Tak ako minulý rok bola účasť aj na tohtoročnom LingvaFeste úplne bezplatná pre každého. Cieľom festivalu bolo totiž predstaviť širokej slovenskej verejnosti pestrosť a bohatosť cudzích jazykov a kultúr z celého sveta, ako aj inšpirovať a zvýšiť u bežných ľudí záujem a motiváciu učiť sa cudzie jazyky.
LingvaFest’2019 sa taktiež zapísal medzi podujatia konajúce sa na svetovej úrovni v rámci Medzinárodného roka domorodých jazykov, za ktorý bol vyhlásený rok 2019 Organizáciou Spojených Národov (OSN). Toto podujatie tak účastníkom dalo do popredia problematiku ohrozenia a vymierania jazykov, no taktiež aj ich význam pri formovaní identity, kultúrnej histórie, tradícií, či ich schopnosť zabezpečiť rozvoj a dosiahnuť mier. Aj z týchto dôvodov sa LingvaFest’2019 rozhodlo finančne podporiť Generálne riaditeľstvo Európskej Komisie pre preklad ako hlavný partner programu.

Dvojdňový program festivalu pozostával zo 107 rôznych príspevkov:
• Prednášky – hlavnou náplňou programu boli prednášky, ktoré sa zameriavali na odovzdávanie tipov a rád, ako aj na prezentovanie nových a zaujímavých metód na zefektívnenie a zrýchlenie učenia sa cudzích jazykov. Na festivale mali zastúpenie známi slovenskí spisovatelia ako Jozef Banáš so svojou prednáškou „Jazyky, cestovanie, spoznávanie iných kultúr a krajín“, či Daniel Hevier, ktorý na svojom workshope „Slovenčina – cudzí jazyk?“ ukázal, že najdôležitejším jazykom pre našich prekladateľov je slovenčina. Až tri prednášky odprezentovala slovenská polyglotka Lýdia Machová z Jazykového mentoringu, ktorá sama ovláda 9 jazykov a ktorá ako prvá Slovenka prednášala v New Yorku na konferencii TED. Účastníci festivalu sa taktiež mohli zúčastniť diskusie o potrebe zmeny súčasnej jazykovej politiky EÚ, vedenej bývalým slovenským diplomatom Jozefom Reinvartom, alebo panelovej diskusie o jazykovej hegemónií vo svete. Zo zahraničia k nám z Chorvátska pricestoval diplomovaný slovanský lingvista a teológ Andrej „Rastislav“ Lisjak, ktorého prednáška vysvetľovala ako sa učiť slovanské jazyky rýchlo o efektívne.
Jazykové rýchlokurzy – účastníci LingvaFestu mali priamo na mieste možnosť naučiť sa niečo povedať až v 24 rôznych jazykoch. Na výber boli svetovo známe jazyky ako španielčina, nemčina, či japončina, no zastúpenie mali aj menšinové jazyky, napríklad čuvaština (jazyk používaný v Európskej časti Ruska), rómčina, či gruzínčina. Možno ale povedať, že najviac „exotiky“ predstavovali umelo vytvorené jazyky ako sú esperanto, toki pona, či medzislovančina. Pozvanie na LingvaFest’2019 prijal aj skúsený írsky diplomat Seán Ó Riain, ktorý ponúkol rýchlokurz írskeho jazyka.
• Tvorivé dielne – LingvaFest’2019 poskytol priestor aj pre rôzne náučné workshopy, ktoré sa sústreďovali na odovzdávanie vedomostí praxou, nie teóriou. O rozlúštenie starovekých egyptských hieroglyfov sa postaral Dušan Magdolen a do tajov slovenského posunkového jazyka nás zasvätil Roman Vojtechovský.
• Kultúrny program – súčasťou festivalu boli taktiež kultúrne predstavenia z celého sveta. Pokochať sa dalo tradičnými indonézskymi tancami, či koncertom v štýle a cappella v podaní skupiny Ulyana z Ruska. V rámci kultúrneho programu sa nám predstavil aj známy raper Suvereno s jeho výchovno-vzdelávacím koncertom a počas LingvaFestu prebiehala aj zaujímavá výstava UNESCO o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska.
• Vystavovatelia – rekordných 30 jazykových inštitúcií, vydavateľstiev, či rôznych mimovládnych organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom prehĺbiť si kontakt s jazykmi, bolo na tohtoročnom LingvaFeste taktiež prítomných spolu so svojou širokou nádielkou jazykových produktov a materiálov.

Na festivale bolo taktiež možné ochutnať pravé indické jedlo vo vege-štýle, vyhrať hodnotné ceny v tombole, zúčastniť sa jazykovo-hudobného kvízu či zahrať si nové stolové hry, prezentované spoločnosťou iHRYsko.

Prečo sú podujatia ako LingvaFest’2019 dôležité a čo môžeme očakávať na ďalší rok? Odpovedá Peter Baláž, koordinátor medzinárodného občianskeho združenia Edukácia@Internet a zároveň aj hlavný organizátor podujatia:
„Ako organizátori sme s druhým ročníkom LingvaFestu nad mieru spokojní a rozhodne je z našej strany záujem o organizáciu aj tretieho ročníka. V dobe čoraz väčšej globalizácie je veľmi potrebné chrániť svetové jazyky, keďže veríme, že rovnako ako architektúra, obrazy, piesne a tance, tak aj jazyky reprezentujú kultúrne dedičstvo ľudstva. Vidíme ich ohrozenie a stratu ako stratu pre nás všetkých, preto je dôležité neustále si pripomínať ich dôležitosť a motivovať k ich učeniu a to hlavne mladých ľudí. Veríme teda, že o rok sa na LingvaFest znova budeme môcť všetci tešiť a že tretí ročník bude znova ešte lepší a väčší.“

Nad podujatím v tomto roku prebrali záštitu:
• Slovenská komisia pre UNESCO
• Martina Lubyová – ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej  republiky
• Ferdinand Daňo – rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
• Juraj Droba – predseda Bratislavského samosprávneho kraja
• Matúš Vallo – primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
• Ľudovít Hajduk – riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu

Organizátori podujatia: Edukácia@Internet, Ekonomická univerzita v Bratislave, Slovenská esperantská federácia
Hlavný partner programu: Generálne riaditeľstvo Európskej Komisie pre preklad
Hlavný mediálny partner: RTVS: Rádio Slovakia International
Partneri podujatia: European Solidarity Corps, Jazykový mentoring, Filozofická fakulta Ostravská univerzita, Štátny pedagogický ústav, Fakulta aplikovaných jazykov, Bratislavská organizácia cestovného ruchu, Iuventa, Mladiinfo
Mediálni partneri: Škola – Pravda, Mozgovňa, BratislavaDeň, WebNoviny, Denník Relax, Učiteľské Noviny, Eduworld, Dobrá Škola, Časopis Quark, Pressburger Zeitung, Bratislava Tourist Board, AIESEC Slovakia


O organizátorovi:
Medzinárodné občianske združenie Edukácia@Internet so sídlom v Partizánskom, ktoré organizuje podujatie LingvaFest’2019, stojí aj za viacerými úspešnými bezplatnými portálmi na učenie sa jazykov – vytvorilo a prevádzkuje napríklad stránku slovake.eu, prvý bezplatný mnohojazyčný online kurz slovenčiny pre cudzincov. Úspešne funguje aj podobný kurz nemeckého jazyka deutsch.info alebo češtiny mluvtecesky.net  aj ruštiny russky.info alebo esperanta lernu.net a pripravuje sa portál na výučbu poľštiny polski.info. Väčšinu vzdelávacích webov podporila Európska komisia cez program Erasmus+.