Mačací repelent

Mačka pri kocúrniku, foto Pixabay

Mnohé mačky sa pri pohľade na kocúrnik zbláznia a začnú olizovať, váľať a drviť rastliny. Vedci zistili, že táto deštrukcia posilňuje obranyschopnosť rastliny proti hmyzu a jej príťažlivosť pre mačky. Rozdrvené listy vylučujú viac zlúčenín nazývaných iridoidy, ktoré pôsobia ako odpudzovač hmyzu. Zdá sa, že vyššie emisie tiež povzbudzujú mačky, aby sa váľali vo zvyškoch rastliny, čím sa natierajú prírodným sprejom proti hmyzu.
Masao Miyazaki, biológ z Iwate University v japonskej Morioke, a jeho kolegovia analyzovali chemické zloženie kocúrnika obyčajého (Nepeta cataria) a aktinídie Actinidia polygama, ktorá má podobný účinok. Keď sa mačky hrali s aktinídiou, poškodené listy uvoľňovali približne 10-krát viac iridoidov a menil sa aj pomer uvoľňovaných látok. Kocúrnik po rozdrvení uvoľnil 20-krát viac svojich repelentov, väčšinou typ iridoidu nazývaný nepetalaktón.
Laboratórne vyrobené koktaily iridoidov napodobňujúce zmesi z poškodeného kocúrnika a aktinídie odháňali viac komárov ako roztoky z neporušených listov. Tím tiež predložil mačkám dve misky – jednu s neporušenou aktinídiou a druhú s poškodenými listami. Mačky bez výnimky chodili k nádobe s poškodenými listami, olizovali ju a hrali sa s ňou.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.