Milovníci rastlín, nie poľnohospodárstva

Na rozdiel od mnohých svojich súčasníkov lovci a zberači žijúci v kamennej dobe v Maroku mali prevažne rastlinnú stravu. Napriek tomu, že celé tisícročia pojedali miestne žalude, pistácie a divoký ovos, nezačali ich nikdy pestovať. To popiera teóriu, podľa ktorej silné spoliehanie sa na rastliny vedie nakoniec k ich domestikácii.

Jaskyňa Taforalt pri pohľade zdola, foto wikipédia/Nicolas Perrault III, CC0

Vedci pôvodne predpokladali, že Iberomaurovia boli hlavne lovci. Nálezy z pohrebiska v jaskyni Taforalt však poukazujú najmä na rastlinnú stravu. Archeológ Zineb Moubtahij z Géosciences Environment Toulouse a jeho kolegovia skúmali zuby a kosti pochádzajúce spred 15- až 13-tisíc rokov. Zistili, že Iberomaurovia síce neboli úplní vegetariáni a mäso mali tiež na jedálnom lístku, no v porovnaní s inými lovcami-zberačmi z tých čias ich strava zodpovedala viac zberačom než lovcom.
Táto skupina sa mnoho tisícročí spoliehala na divé rastliny bez toho, aby ich pestovala, v protiklade s ľuďmi v juhozápadnej Ázii, ktorí sa začali pred približne 12- až 11-tisíc rokmi venovať poľnohospodárstvu. Podľa vedcov je takéto spoliehanie sa na rastliny bez ich domestikácie záhadou. Do oblasti súčasného Maroka sa poľnohospodárstvo dostalo až približne pred 7 600 rokmi, pričom pestované rastliny boli privážané z iných oblastí.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.