Mladý pás Mliečnej cesty

Zdá sa, že pás hviezd v strede Mliečnej cesty je oveľa mladší, než sa predpokladalo. Rozprestiera sa na tisíckach svetelných rokov a spája špirálovité ramená Galaxie, takže pripomínajú prúdy vody z rotujúceho postrekovača. V počítačových simuláciách sa formuje na začiatku 13-miliardového života našej Galaxie. Podľa vedcov však vek a umiestnenie hviezd bohatých na kovy naznačujú, že sa sformoval len pred niekoľkými miliardami rokov.

Umelcova predstava Mliečnej cesty, ilustrácia NASA/JPL-Caltech/ESO/R. Hurt

Hviezdy bohaté na kovy sú ako fosílne záznamy, ktoré rozprávajú príbeh našej domovskej Galaxie, uviedol astrofyzik Samir Nepal z Leibnizovho inštitútu pre astrofyziku v Postupime v Nemecku. Hviezdy s veľkým podielom kovových prvkov sa skladajú zo zvyškov hviezd, ktoré explodovali. Vyvrhnuté kovy obohacujú materiály v jadre galaxií a preto sa nová generácia hviezd bohatých na kovy môže formovať len hlboko v ich vnútri. Rotujúci pás v strede Mliečnej cesty potom niektoré z nich rozptýlil po celej Galaxii.
Pomocou údajov z vesmírneho teleskopu Európskej vesmírnej agentúry Gaia S. Nepal a jeho kolegovia identifikovali prudký nárast tvorby hviezd v centre Galaxie, ktorý sa zastavil asi pred 3 miliardami rokov. Pás je teda o 10 miliárd rokov mladší ako celá Galaxia. Ak sa revidovaný odhad potvrdí, budúce modely vývoja Galaxie budú musieť zohľadniť, prečo sa pás vyvinul tak neskoro.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.