Monštrum z triasu

Kresba Everything
Dinosaur

Vezmite hlavu krokodíla a ťahajte ju dovtedy, až kým krk nebude trikrát dlhší ako trup. Pri troche šťastia sa vám podarí vymodelovať niečo, čo sa bude podobať zvláštnemu plazovi z epochy triasu s pomenovaním Tanystropheus. Vyzeral ako tvrdohlavý krokodíl s veľmi, veľmi dlhým krkom, opisuje druhohorného plaza paleontológ Olivier Rieppel z Fieldovho múzea v Chicagu. Prvý raz bol Tanystropheus opísaný ako jediný druh, Tanystropheus longobardicus, v roku 1852, a od tých čias je pre paleontológov záhadou. Vedci si dlho neboli istí, či tento plaz žil na zemi alebo vo vode, jeho bizarné telo neprezrádzalo nič. Vedci si neboli istí ani tým, či zachované menšie exempláre boli mladšie vývojové druhy, či dokonca predstavovali samostatný druh.

Tanystropheus longobardicus, foto wikipédia/Ghedoghedo

Posun v riešení záhady nastal až vďaka modernej technike. O. Rieppel spolu so svojím tímom využili techniku na zobrazenie podrobností o kostiach zvierat. Sila CT skenovania nám umožňuje vidieť detaily, ktoré sa inak nedajú pozorovať vo fosíliách, uviedol Stephan Spiekman z Zürišskej univerzity. Hoci lebky fosílií Tanystropheus boli rozdrvené, vedci boli schopní urobiť CT snímky fosílnych úlomkov a generovať 3D obrazy fragmentov kostí. Rastové stopy na kostiach odhalili, že v prípade skúmaných druhov Tanystropheus ide o dva odlišné druhy. Pri názve väčšieho druhu siahli vedci do gréckej mytológie a pomenovali ho Tanystropheus hydroides, menší nesie pôvodné meno Tanystropheus longobardicus. Hydra plávala v pobrežných vodách veľkého mora Tethys pred 242 miliónmi rokov, bola asi 6 m dlhá a jej krk tvoril polovicu tejto dĺžky, pričom bol trikrát dlhší ako trup.

Zo stránky Sciencealert spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.