Mozog počas spánku

O tom, čo sa deje v mozgu, keď spíme a ako na to vplývajú technológie, porozpráva vo februárovej vedeckej cukrárni CVTI SR Martin Kucharík z Centra intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby v Bratislave.

Ešte na začiatku 20. storočia sa vedci domnievali, že spánok je pasívny stav podobný smrti. Hoci ľudské telo počas spánku najmä nehybne leží, v mozgu sa striedajú epizódy odpočinku s veľmi aktívnou činnosťou. V niektorých častiach spánku je mozog dokonca aktívnejší ako cez deň.
Dostatočná dĺžka a kvalita nočného spánku je potrebná pre zdravý fyzický i psychický vývin človeka. Narušeniu spánku dokáže telo krátkodobo vzdorovať, no pri dlhodobej absencii kvalitného spánku dochádza k závažným zmenám, ktoré ovplyvňujú telesné zdravie aj mentálny výkon, náladu a správanie počas dňa.
Dá sa v súčasnom uponáhľanom svete plnom stresu a moderných technológií dlhodobo dobre a zdravo spávať? Ak áno, čo všetko by sme mali pre to urobiť a čoho sa, naopak, vyvarovať?
Prihlasovanie na podujatie prebieha prostredníctvom formulára na stránke www.vedanadosah.sk. Kapacita miestnosti sa naplnila. Videozáznam z prednášky bude neskôr dostupný na YouTube kanáli CVTI SR v zozname Vedecká cukráreň.

MUDr. Martin Kucharík, PhD., pôsobil na Neurologickej klinike I. Lekárskej fakulty Karlovej univerzity, vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a tiež na II. Neurologickej klinike Lekárskej fakulty UK a UNB v Bratislave. Neskôr sa ako neurológ začal špecializovať na cievne ochorenia mozgu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Od roku 2017 rozvíja s tímom multiodborových špecialistov komplexné neurointervenčné pracovisko – Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE) v Bratislave. V rámci vedeckého výskumu a doktorandského štúdia sa venoval aj problematike spánkových porúch a telemedicíne.

Text a foto NCP VaT