Mydlo z plastu

Foto Pexels/Magda Ehlers

Až 60 % plastov končí na skládkach alebo v prírode. Len asi desatina plastového odpadu sa recykluje a väčšina z neho končí ako nekvalitný materiál opätovne použitý napríklad na lavičky v parku. Chemici preto hľadajú spôsoby, ako plast upcyklovať na hodnotnejšie suroviny. Vedci z Virginia Tech v americkom Blacksburgu objavili spôsob, ako premeniť starý plast na povrchovo aktívne látky. Tie sú kľúčové pre mazivá, lyžiarsky vosk, čistiace prostriedky, mydlo a pod. Tvoria ich molekulárne reťazce atómov uhlíka, ktoré sú kratšie ako reťazce plastov a sú zakončené skupinami atómov priťahujúcich vodu. Podľa mňa je plastový odpad v podstate nadzemná ropa. Na výrobu cenných chemikálií už nemusíme ísť hlboko do oceánu alebo do podzemia, uviedol chemik Guoliang Liu.
G. Liu a jeho kolegovia vyvinuli reaktor, ktorý zahrieva a kondenzuje plast na vosk s krátkymi uhlíkovými reťazcami. Uzavretím reťazcov vosku skupinami atómov kyslíka a ich ošetrením alkalickým roztokom vedci premenili vosk na povrchovo aktívnu látku. Kombináciou povrchovo aktívnej látky s trochou farbiva a vonnej látky dostali malé kocky mydla. Problém je, že zatiaľ ho dokážu vyrobiť len asi pol gramu. Proces sa preto snažia rozšíriť, aby mohli nadviazať spoluprácu s priemyslom.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.