Na krídlach

Aké sú rozdiely medzi vtákmi, ktoré sa vyvinuli evolúciou, a lietajúcimi strojmi skonštruovanými ľuďmi? Ako sa ľuďom podarilo prekonať zákony gravitácie? Autor Richard Dawkins v knihe Na krídlach okrem ľudského spoločenstva a živočíšnej ríše skúma aj fascinujúce lety, ktorých je schopná naša myseľ – úniky z reality, a to všetko prostredníctvom vedy a predstavivosti.

Snívate niekedy, že viete lietať ako vták? Ja áno a veľmi rád. Bez námahy plachtiť ponad koruny stromov, stúpať a klesať, vznášať sa a manévrovať treťou dimenziou. Vďaka počítačovým hrám a okuliarom na virtuálnu realitu môžeme popustiť uzdu svojej fantázii a lietať bájnymi magickými priestormi. To však nie je skutočnosť. Niet divu, že veľkí myslitelia minulosti, medzi nimi aj samotný Leonardo da Vinci, túžili letieť spolu s vtákmi a navrhovali stroje, ktoré im pri tom mali pomôcť. K týmto starým návrhom sa ešte vrátime. Nefungovali, väčšina z nich ani nemohla fungovať, to však ľudské sny nepochovalo.

Táto kniha je o lietaní, o rôznych spôsoboch ako vzdorovať gravitácii, ktoré ľudia objavili v priebehu uplynulých storočí a ostatné zvieratá v priebehu uplynulých miliónov rokov. Je však aj o úletoch myšlienok a nápadov, ku ktorým viedlo samotné uvažovanie o lietaní.

Začnime najväčšími úletmi: podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý v roku 2011 uskutočnila agentúra Associated Press, 77 % Američanov verí na anjelov. Od moslimov sa vyžaduje, aby na nich verili. Rímski katolíci tradične veria, že na každého z nás dohliada náš osobný anjel strážny. To je pomerne dosť veľa krídel, ktoré okolo nás trepocú bez toho, aby sme ich videli či počuli.

Podľa rozprávok z Tisíc a jednej noci, ak ste si sadli na lietajúci koberec, stačilo si zaželať, kam chcete ísť, a koberec vás tam okamžite dopravil. Bájny kráľ Šalamún mal koberec utkaný z lesklého hodvábu, ktorý bol taký veľký, že dokázal uniesť 40 000 jeho mužov. Z koberca mohol vydávať rozkazy vetru, ktorý ho zavial, kam len chcel. Jedna grécka legenda hovorí o Pegasovi, veľkolepom okrídlenom bielom koni. Na svojom chrbte niesol hrdinu Bellerofonta, ktorý sa na ňom vypravil zabiť Chiméru.

Moslimovia veria, že prorok Mohamed sa na okrídlenom koni vydal na nočnú cestu. Z Mekky sa prihnal do Jeruzalema na Burakovi, okrídlenom tvorovi pripomínajúcom koňa, ktorý sa zvyčajne znázorňuje s ľudskou tvárou ako bájni grécki kentauri. Nočná cesta je čosi, čo zažívame všetci, keď snívame, a niektoré naše sny vrátane snov o lietaní sú prinajmenšom rovnako zvláštne ako tie Mohamedove.

Bájny Ikaros z gréckej mytológie mal k ramenám pripojené krídla z peria a vosku. Vo svojej pýche letel príliš blízko slnku. Vosk, ktorý držal perie pokope, sa roztopil a Ikaros sa zrútil z nebies a zahynul. Poučné varovanie, prečo by sme sa nemali povyšovať, hoci v skutočnosti platí, že čím vyššie stúpame, tým je vzduch chladnejší, nie teplejší.

Čarodejnice z rozprávok sa preháňajú vzduchom na metlách a nedávno sa k nim pridal aj Harry Potter. Santa Claus a jeho sobí záprah svištia od komínu ku komínu vysoko nad decembrovým snehom. Meditujúci guruovia a fakíri predstierajú, že sa vznášajú nad zemou v pozícii lotosového kvetu. Levitácia je natoľko známy mýtus, že inšpiroval niekoľko kreslených vtipov, takmer toľko, koľko je vtipov o opustenom ostrove. Azda vás neprekvapí, že môj obľúbený bol publikovaný v časopise New Yorker. Chlapík na ulici sa pozerá na dvere vysoko v stene. Na dverách je napísané: Národná spoločnosť levitácie.

Sir Arthur Conan Doyle vytvoril postavu forenzne racionálneho Sherlocka Holmesa, prvého fiktívneho detektíva. Ďalšou Doylovou postavou bol impozantný profesor Challenger, zanietene racionálny vedec. Doyle očividne obdivoval oboch, a predsa sa sám nechal oklamať detinským podvodom, a to spôsobom, nad ktorým by jeho dvaja hrdinovia krútili hlavou. Podvod bol vskutku detinský, pretože za ním stála dvojica nezbedných detí, ktoré vyrobili falošné fotografie okrídlených víl. Sesternice Elsie Wrightová a Frances Griffithsová vystrihli z knihy obrázky víl, prilepili ich na kartón, zavesili v záhrade a navzájom sa s nimi odfotografovali. Doyle bol len najprominentnejšou z mnohých osobností, ktoré sa nechali nachytať na podvod víl z Cottingley. Dokonca napísal celú knihu Príchod víl (The Coming of the Fairies), kde obhajoval svoju silnú vieru v týchto okrídlených človiečikov, ktorí trepocú krídlami ako motýle preletujúce z kvetu na kvet.

Vznetlivý profesor Challenger by možno zabručal: Z akých predkov sa vyvinuli víly? Pochádzajú z opíc nezávisle od bežných ľudí? Aký je evolučný pôvod ich krídel? Samotný Doyle ako doktor znalý anatómie si mal položiť otázku, či sa krídla víl vyvinuli ako výbežky lopatiek, rebier alebo ako niečo úplne nové. Nám sa teraz tieto fotografie na prvý pohľad javia ako podvod. Aby sme však boli k sirovi Arthurovi spravodliví, žil v dobe pred Photoshopom a vo všeobecnosti sa verilo, že fotoaparát nemôže klamať. My sme generácia, ktorá ovláda internet, a vieme, že falšovanie fotografií je jednoduché ako malina. Sesternice z Cottingley sa nakoniec k svojmu žartíku priznali, ale až keď mali po sedemdesiatke a Conan Doyle dávno nebol medzi živými.

Kniha vyšla vo vydavateľstve IKAR v roku 2023.


Súťažná otázka

Ak nám do 31. júla 2023 pošlete správnu odpoveď na otázku:

Čo je ornitoptéra?

zaradíme vás do žrebovania o knihu Richarda Dawkinsa: Na krídlach z vydavateľstva IKAR.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.