Najnohatejšie stvorenie

Ilustračné foto Pixabay

Tisícnôžky sme považovali za výmysel. Nikdy sa nenašla žiadna s viac ako 750 nohami, až doteraz. Prvá tisícnôžka, ktorá si zaslúži svoje meno, používa svojich 1 306 nožičiek na tunelovanie v pôde hlboko pod polosuchými krovinami v západnej Austrálii. Nazvali ju Eumillipes persephone a je to najnohatejšie stvorenie, aké kedy liezlo po Zemi.
Výskumníci chytili tento exemplár a sedem ďalších tak, že do 60 metrov hlbokých vrtov na hľadanie nerastných surovín vhodili poháre s návnadou z listovej drviny. Úlovky poslali entomológovi Paulovi Marekovi na Virginia Tech v Blacksburgu. Bledé mnohonôžky nemajú oči a z ich hlavy v tvare vrtáka vyčnievajú mohutné tykadlá – znaky podzemného spôsobu života. Pri skúmaní 95 milimetrov dlhej samičky pod mikroskopom P. Marek zistil, že má takmer dvakrát toľko nôh ako predošlý rekordér.
Vedci sa domnievajú, že dlhé telo E. persephone s množstvom nôh jej pomáha manévrovať v pôde až ôsmimi rôznymi smermi naraz ako klbko pohyblivých cestovín. Myslíme si, že sa živí hubami, hovorí P. Marek, ale druhy húb žijúce v týchto hlbokých, tmavých biotopoch nie sú známe. Vedci sú si istí iba tým, že učebnice sa budú musieť zmeniť. Odseky o tisícnôžkach už nebudú vyžadovať upozornenie, že z technického hľadiska je tento názov nesprávny.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.