Nálezy na Cypre

Egyptský zlatý lotosový šperk vykladaný kameňmi, foto University of Gothenburg/Peter Fischer, Teresa Bürge

Archeológovia skúmali dve hrobky z bronzovej doby v meste Hala Sultan Tekke na Cypre. Objavili vyše 150 ľudských kostier a 500 predmetov vo vrstvách na sebe, čo svedčí o tom, že hroby sa používali po generácie. Nálezy naznačujú, že ide o rodinné hrobky vládnucej elity v meste. Našli sme napríklad kostru päťročného dieťaťa so zlatým náhrdelníkom, zlatými náušnicami a zlatým diadémom, uviedol Peter Fischer z Göteborskej univerzity. Jedným z nálezov je pečať v tvare valca z hematitu s klinovým nápisom. Text má tri riadky a spomína tri mená. Jedným z nich je Amurru, boh uctievaný v Mezopotámii. Ďalšie dve patria historickým kráľom, otcovi a synovi, ktorých sa vedcom nedávno podarilo vypátrať v iných textoch na hlinených tabuľkách z toho istého obdobia.

Zlatý diadém z detského hrobu, foto University of Gothenburg/Peter Fischer, Teresa Bürge

Porovnania s nálezmi z Egypta ukázali, že väčšina predmetov pochádza z obdobia kráľovnej Nefertiti a jej manžela Achnatona okolo roku 1350 pred n. l. Spôsob, akým keramika menila svoj vzhľad a materiál, nám umožňuje datovať ju a študovať spojenia, ktoré títo ľudia mali s okolitým svetom. Ďalším krokom bude analýza DNA kostier. Tá podľa P. Fischera odhalí ich príbuzenské vzťahy a či medzi nimi boli prišelci z iných kultúr, čo vzhľadom na rozsiahle obchodné siete nie je nepravdepodobné.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.