Nástroje vyrobené opicami

Opice v Thajsku používajú na rozbíjanie orechov palmy olejnej kamene, pričom z nich nechtiac odbíjajú úlomky. Podľa vedcov sa tieto úlomky, tvarom pripomínajúce šupiny, podobajú na niektoré kamenné nástroje s ostrými hranami, o ktorých sa predpokladá, že ich vytvorili dávni hominidi.

Foto Pixabay

Podľa archeológa Tomosa Proffitta z Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v nemeckom Lipsku thajské makaky dlhochvosté (Macaca fascicularis) produkujú úlomky, ktoré by sa dali ľahko zameniť s kamennými šupinami nájdenými na lokalitách východoafrických hominidov spred 3,3 až 1,56 milióna rokov. Naznačuje to, že aj dávni hominidi mohli niekedy vytvoriť úlomky náhodne, keď používali kamene na rozbíjanie orechov alebo kostí. Podobné úlomky nevedomky vytvárajú aj opice z čeľade malpovitých v Brazílii.
Pozorovania týchto opíc spochybňujú predpoklad, že hominidi museli zámerne vyrábať kamenné šupiny vrátane niektorých najstarších príkladov nástrojov. Podľa T. Proffitta sú však medzi kamennými úlomkami makakov a hominidov rozdiely. Napríklad mnohé úlomky makakov boli poškodené údermi len na jednej strane, zatiaľ čo na artefaktoch hominidov sú časté obojstranné poškodenia. Takéto stopy môžu archeológom pomôcť pri odhade, či dávni hominidi vytvárali úlomky zámerne alebo náhodne.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.