Neandertálci, lovci levov

Približne pred 48 000 rokmi neandertálci zabili dreveným oštepom jaskynného leva. Objav z Nemecka predstavuje prvý priamy dôkaz o love jaskynných levov neandertálcami a zároveň najstarší dôkaz o tom, že nejaký hominid zabil veľkého predátora.

Jaskynný lev so sobom na maľbe Heinricha Hardera, ilustrácia wikipédia, public domain

Takéto správanie sa však u neandertálcov začalo pravdepodobne oveľa skôr, uviedla zooarcheologička Gabriele Russoová z Univerzity v Tübingene. Náznakom môžu byť kosti z láb jaskynných levov z inej lokality spred 190 000 rokov. Tie boli zrejme súčasťou kožušiny, ktorú neandertálci stiahli z čerstvo zabitého leva jaskynného (Panthera spelaea), keďže vedci objavili stopy, ktoré vznikajú pri sťahovaní kože zvierat. Levia kožušina mohla stelesňovať mnoho významov a mohla sa nosiť ako špeciálny kus odevu na zahriatie, pri významných príležitostiach alebo jednoducho na vystavovanie, povedala G. Russoová.
Bodná rana na rebre z kostry jaskynného leva naznačuje zásah dreveným oštepom. Na základe uhla rany možno usudzovať, že lovci sa k levovi, pravdepodobne starému samcovi, priblížili zozadu a bodli ho do spodnej časti brucha, keď ležal na pravom boku. Neandertálci používali drevené oštepy na lov divých koní pred 300- až 400-tisíc rokmi a na lov jeleňov a možno aj slonov približne pred 125-tisíc rokmi.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.