Neobvyklá diera

Foto ESA

Vedci používajúci údaje zo satelitu Copernicus Sentinel-5P zaznamenali, že vrstva ozónu nad Arktídou sa rekordne stenčila, a tak sa nad oblasťou severného pólu vytvorila neobvyklá ozónová diera. Kým ozónová diera na juhu nad Antarktídou sa vytvára každoročne počas austrálskej jari, ozónové diery nad Arktídou sú zriedkavé. Naposledy tu k podobne silnému porušeniu došlo na jar 2011.
V minulosti sa na severnom póle občas objavili miniozónové diery, ale stenčenie v Arktíde je v tomto roku oveľa väčšie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Vedci z Nemeckého leteckého centra (DLR) očakávajú, že tento rok bude úbytok arktického ozónu ešte intenzívnejší: Ozónová diera, ktorú pozorujeme tento rok v Arktíde, má maximálne stenčenie menej ako jeden milión štvorcových kilometrov.
Na vznik ozónovej diery majú okrem iného vplyv aj extrémne nízke teploty (až pod -80 °C), slnečné žiarenie či veterné polia. Mrazivé teploty každoročne umožnia nahromadenie oblakov vo veľkých výškach nad južným pólom. Arktické teploty zvyčajne neklesajú tak nízko ako v Antarktíde. Tento rok však silné vetry prúdiace okolo severného pólu zachytili studený vzduch v rámci tzv. polárneho víru – krúživého víru stratosférického vetra. Na konci polárnej zimy prvé slnečné svetlo nad severným pólom iniciovalo toto neobvykle silné stenčenie ozónu, čo spôsobilo vytvorenie diery. Diego Loyola z DLR hovorí: Od 14. marca sa stĺpce ozónu v Arktíde znížili na úroveň, ktorá sa bežne považuje za úroveň ozónovej diery. Očakávame, že diera sa opäť uzavrie v polovici apríla 2020. A tak sa aj stalo.

Zo stránky ESA spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.