Neviditeľná superjachta

Najnovšia plánovaná talianska superjachta bude energeticky sebestačná, bude získavať vodík z morskej vody a nebude produkovať nijaké uhlíkové emisie.

Vizualizácia Strutturaleggera/Jozeph Forakis

Jedným z mimoriadne luxusných a drahých artiklov sú veľké námorné jachty, nazývané aj superjachty. K flotile superjácht, ktoré v súčasnosti brázdia svetové moria alebo sú zakotvené v exotických destináciách, by v roku 2030 mala pribudnúť futuristická jachta Pegasus, navrhnutá renomovaným priemyselným dizajnérom Jozephom Forakisom. Ten vedie vlastný dizajnérsky ateliér a prednáša na Domus Academy v Miláne a v Institute of Interaction Design v mestečku Ivrea pri Turíne.
O plánovanej talianskej superjachte zatiaľ nie sú známe nijaké konkrétne technické údaje s výnimkou celkovej dĺžky plavidla – tá má byť 88 metrov. Známe je však to, že jachta by mala využívať najmodernejšie technológie. Podľa J. Forakisa to bude, obrazne povedané, symfónia existujúcich a ešte len vyvíjaných technológií, ktoré umožnia dosiahnuť bezprecedentnú úroveň udržateľnosti, štrukturálnej integrity a dĺžky plavby. Dômyselný je najmä hnací systém jachty, ktorý neprodukuje nijaké uhlíkové emisie. Takmer celý povrch jachty je pokrytý solárnymi článkami, ktoré budú poskytovať elektrickú energiu na odsoľovanie morskej vody a na napájanie elektrolyzérov na získavanie vodíka z morskej vody. Vodík sa bude uskladňovať vo vysokotlakových nádobách, slúžiacich na dlhodobé uskladnenie energie. Bude sa využívať v palivových článkoch na výrobu elektrickej energie. Táto energia sa bude krátkodobo uskladňovať v lítiovo-iónových batériách. Najväčším odberateľom elektrickej energie budú hnacie elektromotory.
Svetovou novinkou je aj to, že nosná konštrukcia superjachty, tvorená trojuholníkovými mriežkami, bude zhotovená metódou 3D tlače. Takáto konštrukcia je ľahšia a vyžaduje menej energie na zhotovenie než klasické lodné konštrukcie. Zaujímavým prvkom sú krídla po oboch stranách nadstavby. Na lesklých kovových aj sklených vonkajších paneloch sa budú odrážať more i oblaky na oblohe, takže luxusná jachta bude podľa J. Forakisa pri pohľade z niektorých smerov neviditeľná.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.