Hranica medzi človekom a technológiami sa postupne vytráca a čaká nás to aj v najbližších desaťročiach. Svet riadený umelou inteligenciou a technológiami, ktoré si v súčasnosti nevieme ani predstaviť, nás fascinuje, ale aj vyvoláva množstvo otázok o tom, ako budeme žiť, pracovať a komunikovať.

Najsilnejšou témou posledných rokov v súvislosti s budúcnosťou je umelá inteligencia, ktorá len za posledné dva roky spravila neuveriteľné pokroky. Preto už za krátke obdobie najbližších rokov budú generované obrázky a videá nerozlíšiteľné od reality a prídu nové formy overovania informácií. Internet v súčasnej podobe sa rýchlo premení a bude riadený najmä procesmi umelej inteligencie. Nebude možné rozpoznať, či online komunikujeme s počítačom alebo človekom. To všetko prinesie nové etické problémy a prísne regulácie. Umelá inteligencia zefektívni procesy a navrhne inovatívne postupy, ktorým človek ani nemusí rozumieť.
Zábava a práca
Cielenejšia a individuálnejšia zábava prinesie nové formy kultúrneho vyžitia. Realitou sa stanú interaktívne filmy prispôsobené konkrétnemu divákovi, ktorý bude môcť ovplyvniť dej alebo sa ho priamo zúčastniť. Využitím okuliarov virtuálnej reality sa stratí hranica medzi filmom, divadlom a počítačovou hrou a vznikne tak akýsi nový formát multimédia.
Rozšírená realita ponúkne nové pohľady na svet. Vďaka okuliarom, ktorých prvé prototypy sme v roku 2024 videli od spoločnosti Meta, ľudia v budúcnosti uvidia navigačné šípky priamo na chodníku, popisy a potrebné informácie na objektoch v reálnom svete a tiež výstrahy nebezpečenstva či zábavné a reklamné prvky.
Plná automatizácia procesov výroby spôsobí zánik mnohých profesií, čím sa otvoria možnosti pre vznik nových. Krajiny si budú môcť dovoliť zaviesť štvor- alebo dokonca trojdňový pracovný týždeň bez toho, aby utrpela ekonomika. Práca na diaľku bude samozrejmosťou vďaka ešte viac digitálne prepojenému svetu. Pracovníci budú najmä dozerať na korektné výsledky, prípadne ich upravovať. Pri nebezpečných profesiách v súčasnosti sa vďaka použitiu robotov eliminuje možnosť zranenia pri práci.
Problémy s globálnym otepľovaním, nedostatkom vody a potravín a so zdražovaním materiálov posunú recykláciu a obnoviteľné zdroje energie na novú úroveň. Podobne ako na Medzinárodnej vesmírnej stanici budeme recyklovať úplne všetko znova a znova.

Biotechnológia
Ľudstvo začne podstatne viac kombinovať biológiu s technológiou. Miniaturizácia zariadení umožní väčšiu integráciu prístrojov do ľudského tela. Podrobné monitorovanie stavu všetkých aspektov ľudského tela umožní včasnú diagnostiku a liečbu. Miniatúrne roboty môžu aktívne a efektívnejšie bojovať s infekciami alebo rakovinovými bunkami ako samotný imunitný systém človeka. Môžu tiež pomáhať zrýchliť liečenie rán, zamedziť vytvoreniu jazvy, zachrániť zuby či navrátiť zrak.
Už teraz prebiehajú experimenty pestovania vnútorných ľudských orgánov na mieru, čo v prípade úspechu bude znamenať obrovský progres a milióny zachránených životov. Podobne vytvorená náhradná končatina v prípade nehody bude oveľa prístupnejším riešením ako umelá. No robotické končatiny budú tiež na vysokej úrovni.
Využitie technológie v biológii nemusí znamenať použitie iba pri zdravotných problémoch a ich prevencii. Ľudia biologicky vylepšení vďaka technológii môžu mať odolnejšiu kožu, väčšiu kapacitu pľúc, nadpriemerne rozvinutý mozog či silnejšie svaly. Budú tak dokonale prispôsobení pracovným alebo osobným potrebám. Môžeme očakávať podstatné predĺženie života.
Aplikácia biotechnológií sa nevzťahuje iba na človeka, ale aj na prírodu. Budovy postavené z nových materiálov môžu pomôcť znížiť znečistenie ovzdušia, ba dokonca ho priamo revitalizovať. Vylepšené rastliny budú schopné fotosyntetizovať efektívnejšie alebo priniesť väčšiu úrodu. V začiatočných testovacích fázach vývoja sú aj batérie, ktoré dokážu uchovávať energiu vďaka baktériám.
Stanislav Griguš
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave