Oranžové potešenie

Nechtík lekársky je aromatická, nenáročná letnička obsahujúca vo svojich semenách špeciálnu mastnú kyselinu – kyselinu kalendovú, ktorú sa vedci zo Slovenskej akadémie vied usilujú pomocou metód metabolického inžinierstva produkovať v kvasinkách.

Foto Pixabay

Drobné oranžové hlavičky nechtíka lekárskeho (Calendula officinalis) zdobiace záhrady potešia naše zmysly nielen pohľadom, ale aj svojím liečivým účinkom.

Široké využitie v minulosti…

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí so záujmom navracia k darom prírody a ľudové liečiteľstvo má aj v tejto modernej dobe svoje miesto. Využitie nechtíka lekárskeho v ľudovom liečiteľstve má dlhú históriu. Už Rimania využívali šťavu z čerstvých kvetov pri liečbe bradavíc, v stredoveku ním liečili uhryznutia hadom, počas vojen sa nechtík uplatnil pri liečbe rán. Kým neboli známe iné lieky, používal sa aj na liečbu osýpok, kiahní či žltačky.

Zobrazenie zastúpenia mastných kyselín pomocou plynovej chromatografie (výsledok našich analýz), graf autori

Vedecké pomenovanie nechtíka Calendula je odvodené od latinského slova kalendae, čo znamenalo v rímskom kalendári prvý deň v mesiaci (aj slovo kalendár je odvodené z tohto základu). Taxonomicky sa nechtík lekársky radí do čeľade astrovité, súčasťou ktorej sú aj iné liečivé rastliny ako echinacea, rebríček, sedmokráska či harmanček.

… aj v súčasnosti

Nechtík nachádza široké uplatnenie vo farmaceutickom, potravinárskom či textilnom priemysle.
V potravinárskom priemysle sa používa ako náhrada za pravý šafran, ako aditívum na zvýraznenie farby potravín či ako prísada do šalátov.
V textilnom priemysle sa používa na farbenie textílií na žlto. Vo farmaceutickom priemysle je nechtík dostupný vo forme tinktúr, mastí, odvarov, macerátov, prípadne ako čajovina.

Štruktúra kyseliny kalendovej, ilustrácia autori

Pre svoje antivirotické, antibakteriálne, antimykotické a protinádorové účinky sa nechtík využíva aj v tradičnej liečbe. Pozitívne účinky nechtíka ocenila aj Európska lieková agentúra, ktorá uznala nechtík ako tradičný rastlinný liek pri liečbe menších zápalov kože, ako je spálenie od slnka, pomoc pri hojení drobných rán, ako aj pri liečbe zápalov úst a hrdla.
Za svoje všestranné využitie vďačí nechtík širokému spektru biologicky aktívnych látok, ako sú flavonoidy, karotenoidy, triterpenické alkoholy, saponíny, glykozidy, steroidy, terpenoidy, fenolové kyseliny a ďalšie zlúčeniny. Okrem týchto hlavných fytozložiek obsahuje nechtík lekársky aj kyselinu kalendovú, špeciálnu mastnú kyselinu, ktorá sa nachádza výhradne v semenách rastliny.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Mgr. Martina Garaiová, PhD.
Mgr. Roman Holič, PhD.

Ústav biochémie a genetiky živočíchov
Centrum biovied SAV v Bratislave
Problematika produkcie kyseliny kalendovej sa rieši v rámci projektu VEGA na základe zmluvy č. VEGA 2/0012/20 a APVV-20-0166, APVV-19-0094.