Originálne prístrešky

Modulárny konštrukčný systém umožňuje jednoduché spájanie základných prvkov do celku s veľkým vnútorným priestorom, ktorý môže slúžiť ako škola či nemocnica.

Foto ZHA/Education Above All

V ostatných rokoch sa takmer na celom svete zvyšuje frekvencia výskytu slov označujúcich ľudí bez domova či trvalého príbytku, teda pojmy ako bezdomovec, utečenec či migrant. Veľkú väčšinu celosvetovej populácie ľudí bez domova tvoria takí, ktorí boli násilne presídlení a zväčša skončili v dočasných, provizórnych táboroch, ktoré pre nich postavili rôzne humanitárne organizácie.
Ochranu utečencov na celosvetovej úrovni poskytuje Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees). Podľa jeho štatistík žilo v máji 2022 na celom svete asi 100 miliónov násilne presídlených ľudí. Jedným z hlavných prvkov starostlivosti o presídlencov je zabezpečiť pre nich aspoň dočasné prístrešky, obvykle stanového typu, v ktorých by mohli tráviť denný čas i nocovať, a boli pritom chránení pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Návrhu a vývoju takýchto prístreškov stanového typu sa špičkové architektonické štúdiá nezvyknú venovať. Výnimkou sa nedávno stalo známe štúdio Zaha Hadid Architects (ZHA), ktoré založila už nežijúca renomovaná britsko-iracká architektka Zaha Hadidová. Tím tohto štúdia navrhol konštrukcie stanového typu, ktoré svojimi zaoblenými tvarmi naznačujú príslušnosť k štúdiu ZHA. Inovatívne stany pre utečencov majú do betónu zakotvenú rámovú oceľovú kostru, ktorú možno relatívne ľahko demontovať a presunúť na iné miesto. Krycia tkanina je nepremokavá a má čiastočne priesvitné sekcie, takže vnútro je cez deň pomerne presvetlené. Stany sú navrhnuté tak, aby sa interiér prirodzene vetral. Modulárny konštrukčný systém umožňuje jednoduché spájanie základných prvkov do celku s veľkým vnútorným priestorom.
Tri prístrešky zhotovené podľa návrhu ZHA už v súčasnosti fungujú ako školy pre stovky presídlených detí v Pakistane, pričom v budúcnosti má pribudnúť ďalších 24 prístreškov. Ďalšie budú slúžiť ako školy, kliniky a dočasné ubytovne pre presídlené komunity v Sýrii, Turecku a Jemene.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.