Astronómovia z Inštitútu pre vesmírne teleskopy v spolupráci s kolegom z Centra pre exoplanetárnu vedu Univerzity v St. Andrews a Európskeho južného observatória potvrdili existenciu osamelej čiernej diery. V roku 2022 členovia tímu opísali tmavý objekt pohybujúci sa súhvezdím Strelec a naznačili, že by to mohla byť osamelá čierna diera. Iný výskumný tím však tento záver spochybnil s tým, že ide skôr o neutrónovú hviezdu. Po ďalšom štúdiu objektu našiel pôvodný tím pre svoje tvrdenie nové dôkazy.

Všetky dosiaľ identifikované čierne diery mali aj sprievodnú hviezdu – objavené boli práve vďaka ich vplyvu na svetlo sprievodcu. Tento objekt zaznamenali, pretože prešiel pred vzdialenou hviezdou, ktorá nebola spoločníkom, čím zväčšil jej svetlo a zmenil jej polohu na oblohe.
Prvé pozorovania sa opierali o údaje z Hubblovho vesmírneho teleskopu za roky 2011 až 2017. Tentoraz vedci študovali údaje z Hubblovho teleskopu za roky 2021 a 2022 aj z vesmírnej sondy Gaia. Zistili, že objekt je asi sedemkrát hmotnejší ako Slnko, nemôže ísť teda o neutrónovú hviezdu a ako jediná možnosť zostáva čierna diera. Odporcovia medzitým prehodnotili svoje argumenty a súhlasia s tým, že objekt je skutočne čierna diera. Vedci dúfajú, že nájdu ďalšie príklady pomocou Vesmírneho teleskopu Nancy Grace Romanovej, ktorého prevádzka je naplánovaná od roku 2027.
Zo stránky Phys.org spracovala BP
Viac takýchto článkov a exkluzívneho obsahu môžete získať vďaka predplatnému.
Máte predplatné?
Prihlásiť sa