Pestovanie sietnice

Pomocou ľudskej sietnice vypestovanej v Petriho miske vedci zistili, ako podoba vitamínu A vytvára špecializované bunky, ktoré umožňujú ľuďom vidieť milióny farieb. Je to schopnosť, ktorú psy, mačky a iné cicavce nemajú. Tieto organoidy sietnice nám po prvýkrát umožnili študovať túto veľmi špecifickú ľudskú schopnosť, povedal biológ Robert Johnston z Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Foto Sarah Hadyniak/Johns Hopkins University

Vedci zistili, že to, či sa čapík bude špecializovať na vnímanie červeného alebo zeleného svetla, určuje kyselina retinová. Vysoké hladiny tejto kyseliny v ranom vývoji korelovali s vyšším pomerom zelených čapíkov. Nízke hladiny kyseliny zmenili genetické inštrukcie sietnice a vytvorili červené čapíky. Zelené a červené čapíkové bunky sú si veľmi podobné s výnimkou opsínu, bielkoviny, ktorá oznamuje mozgu, aké farby ľudia vidia. Rôzne opsíny určujú, či sa z čapíka stane zelený alebo červený senzor, hoci gény senzorov zostávajú na 96 % identické. Iba ľudia s normálnym zrakom a blízke primáty majú vyvinutý červený senzor.
Výskumníci dúfajú, že lepšie pochopia ochorenia, ako je degenerácia makuly, ktorá spôsobuje stratu buniek vnímajúcich svetlo v blízkosti centra sietnice. Nádejou je pomôcť ľuďom s týmito problémami, uviedol R. Johnston. Ešte chvíľu potrvá, kým sa tak stane, ale už len to, že vieme vytvoriť rôzne typy buniek, je veľmi sľubné.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.